Aplikacje mobilne w rumuńskim klimacie

Dodano: 20 maja 2018

Pięcioro uczniów oraz dwoje nauczycieli z naszej szkoły uczestniczyło w kolejnym etapie projektu „Mobile applications to ease learning for students”. Odwiedziliśmy miejscowość Miroslava, znajdującą się w północno-wschodniej części Rumunii. Gościła nas szkoła o nazwie Liceul Tehnologic Agricol „M. Kogalniceanu”.

Głównym założeniem projektu jest stworzenie aplikacji mobilnej, która ułatwia zdobywanie wiedzy przez uczniów. Młodzież z Polski, Rumunii, Grecji oraz Turcji uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez specjalistę z zakresu technologii informacyjnych. Uczniowie poznawali nowe funkcje programu App Inventor 2, dzięki któremu można tworzyć przydatne aplikacje na telefony komórkowe oraz tablety. Pierwszy etap warsztatów odbywał się w Polsce w lutym tego roku. Teraz praca z App Inventorem 2 była kontynuacją oraz rozszerzeniem zdobytych wcześniej umiejętności. Jeszcze w tym roku szkolnym przekażemy pozostałym naszym uczniom czego nauczyliśmy się w Rumunii. Osoby, które pojadą na kolejne etapy projektu do Turcji oraz Grecji będą przygotowane do kontynuowania prac nad aplikacjami mobilnymi.

Oprócz pracy przy komputerze czas w Rumunii wypełniały nam zajęcia kulturowe, integracyjne a także wycieczki. Zaprezentowaliśmy międzynarodowemu środowisku naszą szkołę, system edukacyjny oraz miasto Radomsko i Polskę. Bardzo podobała nam się sztuka wystawiona przez młodych rumuńskich aktorów. Jej przesłanie opierało się o lokalne ludowe opowieści. Mieliśmy okazję zwiedzić Pałac Kultury w Jassy. Zbudowany na początku XX wieku pełnił najpierw funkcję Pałacu Sprawiedliwości i Administracji, teraz mieści się tam Muzeum Narodowe. Warto wiedzieć, że jest to największy w Rumunii obiekt oświetlony w technologii LED – nocą wygląda niesamowicie pięknie!

Podczas całodziennej wycieczki w czwartek zobaczyliśmy ciekawe obiekty – twierdze tronową w Suczawie oraz kopalnię soli w Kaczyce. Warto wiedzieć, że do Kaczyki sprowadzono dwadzieścia rodzin z Bochni oraz Wieliczki. To właśnie Polacy wydobywali tam sól po odkryciu bogatego złoża. Dziś w miejscowym kościele znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a w okolicy żyje liczna grupa Polaków. Na koniec dnia odwiedziliśmy jeszcze jeden obiekt – monastyr Voronet. To wyjątkowy zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W piątek odbyła się uroczysta kolacja, podczas której uczniowie oraz nauczyciele otrzymali Europassy – certyfikaty potwierdzające zdobyte kompetencje. To międzynarodowe dokumenty, które są honorowane w całej Unii Europejskiej.

Warto dodać, że nasi uczniowie byli zakwaterowani u rodzin goszczących, gdzie mogli w praktyczny sposób poznać zwyczaje, kulturę oraz specyfikę narodu rumuńskiego. Podczas komunikowania się wszyscy używali języka angielskiego. Nasze kompetencje w tym zakresie znacząco wzrosły po zaledwie tygodniowym wyjeździe, gdzie na każdym kroku trzeba było się porozumiewać z innymi osobami.

Przyznajemy, że szkoda było nam wracać do Polski, bo nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, poznaliśmy ciekawe miejsca oraz tradycje i zwyczaje. Wiemy też, jak wiele korzyści płynie z uczestnictwa w tego typu projektach. Rumunię zapamiętamy jako bardzo przyjazne państwo.

W wyjeździe uczestniczyli uczniowie: Oliwia Łysik (klasa I technikum urządzeń i systemów energii odnawialnej), Zuzanna Lewera (klasa II technikum geodezyjnego), Dominik Chrząszcz (klasa II technikum geodezyjnego), Marcin Urbańczyk (klasa II technikum geodezyjnego) oraz Igor Kupczyński (klasa I rehabilitacyjno-zdrowotna III Liceum Ogólnokształcącego). Opiekę nad uczniami sprawowali mgr Monika Zając oraz mgr Paweł Dudek.

erasmus_plus_logo

Projekt „Mobile applications to ease learning for students” odbywał się programu Unii Europejskiej – Erasmus+.