Ciąg dalszy niemieckiej przygody

Dodano: 31 maja 2017

W miniony czwartek młodzież odbywała do południa zajęcia praktyczne, chłopcy z kierunku: technik mechanik w pracowni drukarek 3D, natomiast chłopcy z kierunku: technik pojazdów samochodowych w dalszym ciągu przeprowadzali czynności przygotowujące pojazd do przeglądu technicznego. Stażyści i stażystki z kierunku: technik budownictwa kontynuowali prace remontowe i wykończeniowe pomieszczeń. Po południu młodzież wybrała się wraz z opiekunami grupy do miejcowości Halle, gdzie mogli pospacerować po Starym Rynku i zrobić sobie zdjęcia na tle zabytkowej architektury.

W piątek grupa chłopców z kierunku: technik pojazdów samochodowych wykonywała czynności przy kosiarce samojezdnej, polegające na naprawie układu napędowego noży tnących. Przy okazji uczniowie dokonywali regeneracji tłumika wydechowego kosiarki. Grupa chłopców z kierunku: technik mechanik zapoznała się ze strukturą okablowania drukarki 3D, dokonywali montażu okablowania urządzenia oraz mechanicznej obróbki ręcznej wydrukowanych przedmiotów. Część grupy z kierunku: technik budownictwa wykonywała na miejscu prace polegające na przygotowaniu podłoża betonowego pod gruntowanie, dokonywała gruntowania podłoża, malowała farbą balustradę metalową. Pozostali wykonywali prace wykończeniowe przy ogrodzeniu placu, polegające na oklejaniu słupków ogrodzeniowych styropianem oraz ich tynkowaniu. Popołudnie młodzież spędziła w klubie młodzieżowym na terenie ośrodka lub w swoich pokojach.

Sobotę młodzież wraz z opiekunami postanowili spędzić w Lipsku, zwiedzając Park Dzikich Zwierząt (Wildpark) oraz Augustusplatz, na którym odbywały się imprezy kulturalne, młodzież wybrała się również na shopping po okolicznych galeriach handlowych.

W niedzielę stażyści/stki zwiedzili najważniejsze obiekty stolicy Saksonii – Drezna: Dworzec Główny, ulicę Praską, Stary Rynek, Zwinger – barokowy kompleks pałacyków, Plac Teatralny, Operę, Zamek Królewski, Kościół „Frauenkirche.” Przewodniczka przekazała młodzieży informacje na temat najpopularniejszych wynalazków saksońskich: pierwszej lokomotywy parowej, aparatu małoobrazkowego, tubki na pastę do zębów, torebki herbaty, kapsla czy filtra do kawy. W Saksonii wynaleziono prototypy wrotek i rolek, pierwszą freonową i wolną od freonu lodówkę.

W niedzielę odbyła się również wizyta techniczna w Szklanej Manufakturze w Dreźnie (Gläserne Manufaktur der Volkswagen AG). Uczestnicy/czki projektu poznali jej historię i działalność, przebieg pracy przy elektrycznych i hybrydowych modelach Volkswagena w różnych działach fabryki, zapoznali się z działem konstrukcyjnym, montażowym (montaż siedzeń, elektroniki i silników) i lakiernią (metody i przebieg lakierowania karoserii). Ponadto młodzież zapoznała się z maszynami i urządzeniami stosowanymi do produkcji VW Phaeton. Ogromną atrakcją okazała się możliwość zobaczenia superoszczędnego modelu – Volkswagena XL1, którego średnie zużycie paliwa wynosi zaledwie 0,9 l/100 km, Na uwagę zasługiwały unoszone ku górze drzwi typu gullwing oraz użycie kamer w miejsce lusterek. Szklana Manufaktura w Dreźnie to świetna okazja, by zgłębić zagadnienia związane z cyfryzacją samochodów.

Za kilka dni kończy się nasza niemiecka przygoda, która możliwa była dzięki wsparciu finansowemu programu Unii Europejskiej Erasmus+. W kolejnej publikacji z cyklu „Z dzienniczka praktykanta/ki” opiszemy przebieg czwartego ostatniego tygodnia praktyk oraz dokonamy podsumowania realizacji projektu „Radomszczański absolwent z zagranicznym doświadczeniem.”

mgr Aldona Skiba
mgr inż. Daniel Dzieniarz

Zobacz zdjęcia

Uwaga!

Patronat medialny