Co słychać u naszych uczniów odbywających praktyki w Wielkiej Brytanii?

Dodano: 20 października 2018

W dniu 13 października 2018 roku, grupa 16 uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku, wyjechała na 2 tygodniowe praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „PRAKTYKA CZYNI MISTRZA” Bristol, Anglia 13 października – 28 października 2018 r.

Głównym celem praktyk jest rozwój kompetencji zawodowych, społeczno-personalnych, zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktyki w angielskich zakładach, nabycie kluczowych kwalifikacji zawodowych, ułatwiających wejście na rynek pracy, przełamanie bariery językowej, szczególnie w języku branżowo-zawodowym, wzrost pewności siebie, umiejętność radzenia sobie ze stresem, poczucia własnej wartości oraz poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Anglii.

Jest to pierwszy projekt dla uczniów klas szkoły branżowej i jest on niepowtarzalną szansą dla naszej młodzieży na rozszerzenie swoich umiejętności zarówno zawodowych, jak i językowych. Udział w zagranicznych stażach jest bezpłatny, w 100% finansowany z funduszy Unii Europejskiej. Młodzież ma zagwarantowany: przelot, zakwaterowanie, bilety autobusowe, ubezpieczenie, wycieczki autokarowe, kieszonkowe oraz opiekę pedagogiczną od dnia wyjazdu, aż do powrotu do szkoły. Ponadto zapewniamy i dbamy o ich rozwój kulturalny. Wyrażamy nadzieję, że nasi uczniowie wykorzystają nabyte umiejętności oraz praktyczne doświadczenie w swoim rozwoju zawodowym– mówi koordynator.

Po przylocie do Bristolu, grupa spotkała się z przedstawicielem partnera projektu, firmy ENZO Group, panią Helene Mitayne, która przekazała uczniom informacje dotyczące zasad zakwaterowania u rodzin goszczących oraz w jaki sposób będą poruszać się komunikacją miejską po mieście.

Następnego dnia mimo złej deszczowej pogody udaliśmy się na zwiedzanie centrum Bristolu i pierwsze zakupy. W poniedziałek 15 października uczniowie z małymi problemami komunikacyjnymi przybyli na spotkanie organizacyjne z przedstawicielami ENZO GROUP. Chłopcy musieli zmierzyć się ze swoją wiedzą na temat zwyczajów i kultury Anglii w krótkim quizie przygotowanym przez panią Helene. Potem od pani Carly Jones otrzymali informacje dotyczące następnego dnia, a w szczególności rozpoczęcia praktyk w firmach, zasadach BHP oraz o ich codziennych obowiązkach. Po wspólnym lunchu cała grupa wraz z opiekunami udała się na krótką wycieczkę, aby zobaczyć słynną atrakcję Bristolu, wiktoriański XIX-wieczny most podwieszany Clifton Suspension Bridge. Od pierwszych godzin praktyk w firmach, uczniowie aktywnie uczestniczyli w pracach,, wykonywali drobne prace blacharskie, demontaż silnika, wymianę drążka kierowniczego, pomagali w porządkowaniu stanowisk i przyglądali się technice pracy angielskich mechaników. Pierwsze wrażenia uczniów były bardzo pozytywne. Byli mile zaskoczeni atmosferą w zakładach i uśmiechniętymi pracownikami. Mimo bariery językowej, udało się porozumieć, trochę po angielsku, a czasem za pomocą mowy ciała.

W weekend zaplanowane zostały wycieczki turystyczne, bowiem uczniowie będą zwiedzać stolicę Wielkiej Brytanii – Londyn oraz miasto posiadające status światowego dziedzictwa UNESCO – Bath.

mgr inż. Renata Poteralska
mgr Iwona Kącka-Stanik

Zobacz zdjęcia

Podziel się tą wiadomością:
    Uwaga!

    Czujnik jakości powietrza

    Patronat medialny