Czas podsumowania I etapu konkursu „Postaw na słońce”

Dodano: 19 grudnia 2014

W październiku 2014 roku 10 – osobowy zespół uczniów klas III Tb i II Tme „ENERGiCZNI” pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych pani mgr inż. Anny Rokseli przystąpił do konkursu badawczego organizowanego przez BOŚ pt. „Postaw na słońce”. Ideą konkursu jest upowszechnianie wiedzy o energii (i płynących z tego korzyściach) pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, a w szczególności ze słońca (ogniwa fotowoltaiczne).

Zgodnie z regulaminem, pierwszy etap konkursu musi zakończyć się podsumowaniem wykonywanych badań mających na celu określenie zapotrzebowania na energię budynku szkoły, emisji CO₂ i kompensacji ekologicznej.

Dlatego 16 grudnia uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na spotkanie, podczas którego najpierw obejrzeli ciekawą prezentację przygotowaną przez członków zespołu, a następnie mieli okazję wykonać interesujące doświadczenia, m.in. z ogniwem fotowoltaicznym, ogniwem wodorowym i turbiną wiatrową. Było to możliwe dzięki zestawowi dydaktycznemu „Czysta energia” zakupionemu ze środków WFOŚiGW w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia”.
Apel poprzedzony został kampanią promującą OŹE – w szkole pojawiły się plakaty, uczniowie otrzymali ulotki z najważniejszymi informacjami, uczestnicy konkursu chętnie opowiadali o swoich działaniach, prezentowali wyniki badań, wyjaśniali znaczenie niezrozumiałych terminów, zachęcali do zapoznania się z obszernymi materiałami nt. „czystej energii” zamieszczonymi na stronie konkursu www.postawnaslonce.pl.

Natomiast 17 grudnia „ENERGICZNI” spotkali się z Panią Dyrektor i jeszcze raz przybliżyli ideę konkursu oraz opowiedzieli o swoich planach dotyczących drugiego i trzeciego etapu. Zachęcali, posługując się opracowanymi danymi liczbowymi, do stopniowej zamiany energii elektrycznej produkowanej w sposób tradycyjny na energię wyprodukowaną przez ogniwa fotowoltaiczne.

Zdradzili również, że impulsem do przystąpienia do konkursu nie były atrakcyjne nagrody, ale chęć zdobycia wiedzy, którą być może będą mogli już niedługo wykorzystać w życiu zawodowym.

mgr inż. Anna Roksela

slonce4