Czy robienie selfie może być powodem nieszczęść?

Dodano: 2 marca 2021

Selfie – czyli robienie sobie zdjęć na stałe weszło już do naszego życia. Fotografują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Młodzi i starsi , celebryci,  blogerki i zupełnie zwykli, szarzy ludzie.

Selfie jest bardzo popularnym sposobem na uwiecznienie swojego wizerunku w danej chwili. Czy jest coś złego w cykaniu sobie zdjęć? Okazuje się, że owszem, gdyż przesadzić można ze wszystkim nawet z robieniem sobie zdjęć.

Według Brytyjskich badań z 2016 roku młode osoby poświęcają minimum pięć godzin w tygodniu, wyłącznie po to, aby robić sobie selfie.  Dlaczego jest to tak popularne zjawisko i dlaczego ludzie lubią spędzać wolny czas tworząc selfie i oglądając je u innych na profilach społecznościowych?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, można posłużyć się teorią porównań społecznych stworzoną przez Leona Festingera. Jest to koncepcja, zgodnie z którą ludzie poznają swoje własne postawy, zdolności, preferencje poprzez porównywanie się do innych, zwłaszcza wtedy, gdy nieznane są standardy obiektywne.

Jak oceniać swoją urodę, sposób spędzania wolnego czasu czy ubranie szybciej i łatwiej, niźli poprzez porównywanie swoich zdjęć i ilości polubieni, które zdobyły do zdjęć i „like’ów” innych?  I tutaj mamy ukrytą  pułapkę, w którą można wpaść, a którą potwierdzają liczne badania.

Podczas oglądania zdjęć innych, obraz samego siebie niestety się obniża. Dlaczego? Ponieważ zdjęcia w Internecie są iluzją, namiastką prawdziwego życia. Ludzie przecież nie dzielą się swoimi porażkami, nie chwalą się tym, że spędzają swój wolny czas leżąc i się nudząc, nie wrzucają selfie, na którym wyglądają na smutnych czy zaniedbanych. Szukając zatem odniesień dla samych siebie w wyidealizowanych obrazach innych, można poczuć się źle. Pojawiają się automatyczne myśli, deprecjonujące obraz siebie: „Oni mają wszystko, a ja nie mam nic”, co bardzo często dalekie jest od prawdy!

Paradoksalnie, badania wskazują, że im niższy obraz siebie  ma osoba, tym wyższą ma potrzebę robienia selfie. Co więcej, istnieją dowody, iż istnieje korelacja pomiędzy narcyzmem rozumianym jako cecha osobowości a ilością robionych sobie zdjęć i wrzucania ich na portale.

Oprócz zaburzeń osobowości,  to w  wielu przypadkach selfie okazało się być zabójcze.

Z raportu firmy badawczej Pre Cog wynika, że w latach 2014-2016 podczas robienia selfie życie straciło127 osób. Polska turystka w Sewilli spadła z mostu, ponieważ chciała mieć piękne zdjęcie.

Takich przykładów jest mnóstwo. Ludzie są atakowani przez niebezpieczne zwierzęta, spadają z wysokości, ranią się amunicją itp. tylko po to, aby zrobić sobie ciekawą fotografię. Pewien amerykański nastolatek targnął się na życie, gdy przez miesiąc nie mógł zrobić sobie selfie, które by go usatysfakcjonowało.

Wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem , że jest stosowane z umiarem i rozsądkiem. Trzeba zatem uważać komu i czego się zazdrości i przez kogo zaniża się obraz samego siebie.  Budowanie obrazu własnej osoby na podstawie galerii zdjęć do niczego rozsądnego nie zaprowadzi a jak widać, może być  powodem  nieszczęść.

 Opracowała Agnieszka Kułak

żródło https://cpp.pl/psychexpress/selfie-niewinna-rozrywka-objaw-narcyzmu/

Uwaga!

Patronat medialny