Eko-lekcja pt. „Proces uzdatniania wody i oczyszczania ścieków”

Dodano: 6 kwietnia 2019

W dniu 3 kwietnia 2019 r. uczniowie klas: I i II mundurowej, I rehabilitacyjno- zdrowotnej III Liceum Ogólnokształcącego oraz I technik budownictwa, geodeta, mechanik Technikum Mechaniczno – Budowlanego uczestniczyli w prelekcji pt. „Proces uzdatniania wody i oczyszczania ścieków” wygłoszonej przez panią Magdalenę Jurek z Działu Ochrony Środowiska Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku. Uczniowie zostali zapoznani z działaniem Oczyszczalni Ścieków w Radomsku, dowiedzieli się, jakie są źródła zanieczyszczeń i na czym polega proces uzdatniania wody.

Uczniowie II klasy mundurowej zaprezentowali plakaty naukowe opracowane w ramach projektu realizowanego na lekcjach przyrody pod hasłem „Woda- cud natury”.

Woda jest wykorzystywana w każdym gospodarstwie domowym i co najważniejsze niezbędna do życia organizmów. Warto więc zadbać o jej zasoby i oszczędnie z niej korzystać. Oto kilka wskazówek właściwego korzystania z wody:

• bierz krótki prysznic zamiast kąpieli w wannie, w ten sposób zużywasz o połowę mniej wody;

• zakręcaj kran podczas mycia zębów, niech woda nie leci, kiedy jej nie używasz, możesz zaoszczędzić nawet 10 litrów wody;

• nie traktuj toalety jak kosza na śmieci, drobne odpady wyrzucaj do kosza;

• jeśli nie masz zmywarki, podczas zmywania staraj się nie marnować wody, myj
    i spłukuj naczynia w stojącej wodzie w zlewie;

• ogranicz w swoim domu zużycie środków czyszczących i piorących zawierających fosfor, a przyczynisz się do ochrony wód powierzchniowych;

• wodę z mycia owoców i warzyw wykorzystaj do podlewania kwiatów;

• zbieraj wodę deszczową do podlewania roślin;

• myj samochód w myjniach specjalnie do tego przystosowanych.

mgr Edyta Łyp
mgr Mariola Świderska