Finał 15 edycji Festiwalu Poezji i Współczesnej Piosenki Niemieckiej rozstrzygnięty!

Dodano: 23 stycznia 2018

23 stycznia w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, uczniowie szkół średnich i podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi rywalizowali ze sobą w 2 kategoriach- najpiękniejsza recytacja wybranego wiersza w oryginale, oczywiście po niemiecku oraz w kategorii – najciekawsze wykonanie niemieckojęzycznej piosenki.

W I kategorii szkół podstawowych (kl. VII) z oddziałami gimnazjalnymi (kl. II i III) pierwsze miejsce zajęła Julia Smędzik z Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego nr 1 w Radomsku z wierszem Heinricha Heine Ein Weib. II miejsce przypadło Martynie Snochowskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pławnie z wierszem Ericha Frieda Fragen und Antworten. III miejsce zajęła Olga Roksela z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Radomsku, która recytowała wiersz Das zerbrochene Ringlein Johanna von Eichendorfa. W tej kategorii jury przyznało także wyróżnienie Hubertowi Rosikowi z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, który recytował wiersz Erlkönig Johanna Wolfganga von Goethe.

W tej samej kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce przypadło Agacie Dziegieć z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, która zaprezentowała wiersz Wolkenbilder.

II miejsce z wierszem Mit Haut und Haar Ulla Halm zajęła Patrycja Allama z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. III miejsce jury przyznało Aleksandrze Ozdze z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, która recytowała wiersz Nicht nur Ericha Frieda. W tej kategorii przyznano wyróżnienie- Wiktorii Całus z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku z wierszem Eisenbahngleichnis Ericha Kästnera.

W kategorii muzycznej szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi jury I miejscem uhonorowało Barbarę Moroń z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pławnie z piosenką Wenn du lachst. II miejsce zajęła Alicja Soczyńska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku piosenką Das Farbenspiel der Wind, zaś III miejsce Malwina Soja z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Radomsku, która wykonała utwór Lieblingsmensch . Również w tej kategorii jury przyznało dwa wyróżnienia- dla Julii Gładkiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Radomsku z piosenką Für immer oraz dla Dominiki Musiał z Publicznego Gimnazjum w Gidlach z piosenką Durch die Nacht.

Wśród szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Patrycja Kanafa z I LO w Radomsku z piosenką Irgendwas bleibt. II miejsce przypadło Patrycji Rylik z 2 klasy rehabilitacyjno-zdrowotnej III-go Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku z piosenką „Wie schön du bist” , III miejsce Sebastianowi Chwilczyńskiemu z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku, który wykonał utwór Still Jupithara Jonasa. Również w tej kategorii jury przyznało aż trzy wyróżnienia- dla duetu Dominiki Smyły i Karoliny Derwisz z II LO w Radomsku, dla Martyny Baryły z I LO oraz dla Martyny Komorowskiej także z tej samej szkoły.

Dyrekcja oraz organizatorzy festiwalu serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom konkursu, którzy w tym roku prezentowali szczególnie wysoki poziom artystyczny i językowy. Specjalne podziękowania kierujemy do ESBANK Banku Spółdzielczego z siedzibą w Radomsku oraz do Powiatu Radomszczańskiego za ufundowanie cennych nagród dla laureatów konkursu.

mgr Marzenna Wieciech
mgr Monika Rakowska