Jak to jest z tą miłością ?

Dodano: 13 lutego 2021

Z okazji obchodów 70-lecia Mechanika, napisałam  krótki tekst do gazetki okolicznościowej o tych absolwentach , którzy właśnie w naszej szkole znaleźli swoje drugie połowy. Jak się okazało nie były to  przelotne znajomości, a długie związki, które trwają do dziś. Zachęcam do przypomnienia artykułu  (TUTAJ, szukajcie na stronie 8), w którym obecni uczniowie ZSP nr1 mogą przeczytać historię znajomości swoich rodziców. Od tamtego czasu   pojawiło się wiele nowych  par , które z naszą szkołą mają wiele ciepłych wspomnień, jak bohaterowie naszego zdjęcia – Inez i Szymon.

Nawiązując do 14 lutego może warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak to z tą miłością jest? Napiszę Wam to w skrócie.

Na początku jest zauroczenie. Niejednokrotnie na lekcjach odpowiadacie, że w tych pierwszych kontaktach zwracacie uwagę na charakter – bardzo szlachetnie i słusznie. Ale żebyśmy zwrócili na kogoś uwagę musi nam się po prostu spodobać i tutaj zmysł wzroku odgrywa istotną rolę.

Zauroczenie może trwać miesiąc, dwa czy pół roku. Może przerodzić się w zakochanie i trwać o wiele dłużej niż długo. Ale może stać się też tak, że po kilku miesiącach mija. W czasie zauroczenia żyjemy w świecie iluzji i idealizujemy drugą osobę. Widzimy w niej cechy, których niejednokrotnie nie ma. Rodzice , bliscy czy znajomi próbują nam wmówić , że widzimy ideał , który nie istnieje, ale to do zauroczonych nie dociera. Bywa i tak , że po zauroczeniu następuje bolesny proces odkochiwania się, który potrzebny jest każdemu z nas. Uczy on bowiem ostrożności i większej racjonalności w sprawach sercowych.

Erich Fromm – filozof i moralista w swojej książce „O sztuce miłości” zapewnia, że miłość jest sztuką  jak np. gra na fortepianie. Ta umiejętność wymaga od nas ciężkiej pracy, zaangażowania i poświęcenia. Skoro miłość, tak jak sztuka, jest tak wymagająca czemu do niej  dążymy? Odpowiedź jest prosta. Dzięki miłości człowiek przezwycięża „uczucie izolacji i osamotnienia”. Boimy się samotności. I choć nie jest łatwo razem być to uwierzcie życie  w samotności jest trudne.

Życzę Wam  zatem dobrych wyborów, właściwych osób w waszym życiu i miłości, która nic w zamian nie oczekuje…

Renata Koniarska