Klasa III TB zachęcała do udziału w wyborach

Dodano: 20 kwietnia 2015

W piątek 17 kwietnia uczniowie klasy III TB zorganizowali akcję profrekwencyjną, zachęcającą do głosowania w wyborach prezydenckich.

Uczniowie rozdawali mieszkańcom Radomska specjalne ulotki, zachęcające do głosowania. Na ulotkach znajdowały się praktyczne informacje (kiedy są wybory, w jakich godzinach otwarte są lokale wyborcze, co zrobić aby głosować poza miejscem zamieszkania). Ponadto przeczytać można było jakie uprawnienia posiada prezydent RP.

W sumie dwudziestu uczniów rozdało około 150 ulotek.

– Cała akcja przebiegła pomyślnie, ulotki zostały rozdane wszystkie, razem z wytłumaczeniem przechodniom jaki jest cel naszego działania. Ludzie reagowali przyjaźnie. Z krótkich rozmów wynikało, że każda z pytanych osób weźmie udział w wyborach 10 maja. Jesteśmy zadowoleni z udziału w tego typu akcji – mówi Paulina Jurek.

Ważne jest to, że uczniowie zachęcali do udziału w wyborach, ale bez wskazywania żadnego z kandydatów. W akcji chodziło o podniesienie frekwencji, a nie zachęcanie do oddania głosu na konkretnego kandydata.

– Ludzie reagowali różnie, jednak większość była przychylna naszej akcji, co bardzo nam się podobało. W szkole rozwiesiliśmy kilka plakatów, tak aby uczniowie też mogli zapoznać się z przeprowadzaną akcją. Rozmawialiśmy również z pracownikami szkoły i nauczycielami – mówi Marcin Stępień.

W planach jest jeszcze przeprowadzenie szkolnych wyborów, po to, aby inni uczniowie mogli zapoznać się z procedurami głosowania. W najbliższym czasie dla uczniów przeprowadzona zostanie także lekcja na temat roli oraz uprawnień prezydenta RP.

Akcja profrekwencyjna jest częścią programu edukacji wyborczej „Młodzi głosują”, organizowanej w całej Polsce przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

mgr Paweł Dudek

Zobacz zdjęcia na Facebooku