Mundurowi z Mechanika na manewrach

Dodano: 10 czerwca 2021

Manewry to duże wyzwanie dla wszystkich uczniów klas mundurowych z III Liceum Ogólnokształcącego. Rozpoczęliśmy je od porannej zbiórki przed szkołą. Po sprawnym przeliczeniu stanu osobowego (68 uczniów) wyruszyliśmy w dwuszeregu do punktu docelowego, czyli terenu wokół zbiornika retencyjnego w dzielnicy Wymysłówek. Czekali tam na nas policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku oraz żołnierze z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej pod dowództwem instruktora sekcji szkoleniowej starszego chorążego sztabowego Pawła Kałdońskiego. Przygotowali oni dla uczniów liczne zajęcia o charakterze obronnym, militarnym, związane z bezpieczeństwem i survivalem.

Zajęcia nie były sprofilowane na wynik, ale na zapoznanie uczniów z konkretnymi zagadnieniami. Nie było więc tam typowej rywalizacji ze zdobywaniem punktów, lecz duża dawka wiedzy, pokazy, ćwiczenia i praktyczne działania.

Technik kryminalistyki z komendy policji asp. Wojciech Kotynia pokazał uczniom w jaki sposób zbiera się ślady pozostawione przez sprawców przestępstw. Opowiedział też o ciekawych zdarzeniach mających miejsce podczas służby. Uczniowie wysłuchali również pogadanek na temat służby w policji. Docelowo wielu z nich po ukończeniu szkoły będzie chciało wstąpić do służby, a nauka w klasie mundurowej jest dobrym pierwszym krokiem do rozpoczęcia kariery w tych formacjach.

Zajęcia z pierwszej pomocy skupione były na podstawowych czynnościach, które należy wykonać, gdy będziemy świadkiem niebezpiecznego zdarzenia, np. wypadku drogowego, upadku z wysokości czy też utraty przytomności. Było to praktyczne przypomnienie lekcji edukacji dla bezpieczeństwa, które przez pandemię musiały odbywać się zdalnie.

Ważnym zagadnieniem była kwestia poruszania się w terenie z wykorzystaniem mapy i kompasu. Przy pomocy określonych wskazówek uczniowie znajdowali ukryty przedmiot. Musieli wykazać się umiejętnością wyznaczania północy, a w dalszej perspektywie orientowania mapy, z której korzystają.

Równie ciekawe zajęcia polegały na nauce procedury rzucania granatem oraz odbezpieczania broni i przygotowywania jej do użycia. W tych ostatnich zawodach niektórzy uczniowie osiągali całkiem dobre wyniki składając broń w kilka sekund.

Ponadto można było się zapoznać z elementami survivalu, czyli przetrwania w ekstremalnych warunkach. Nauka rozpalania ognia oraz budowania schronienia w lesie może przydać się nie tylko w pracy żołnierza. Nie zabrakło też zajęć podczas których uczniowie zakładali na siebie pełny ekwipunek z plecakiem i hełmem.

Czwartkowe manewry z pewnością poszerzyły wiedzę i umiejętności naszych uczniów. Cieszy wszystkich zaangażowanie oraz chęć zdobywania przez nich wiedzy oraz praktyki w trudnych zawodach policjanta, żołnierza, ratownika.

W manewrach uczestniczyli uczniowie klasy I mundurowej oraz dwóch klas II mundurowych z naszego III Liceum Ogólnokształcącego pod opieką nauczycieli: M. Choróbskiej, P. Dudka, P. Grotowskiej, C. Krawczyka i B. Załóg. Na manewry dojechali też uczniowie z Drzewniaka.

mgr Paweł Dudek