Obraz PRL-u w filmach Stanisława Barei

Dodano: 13 grudnia 2017

Dzięki realizacji programu KinoSzkoła uczniowie „Mechanika” mają możliwość zagłębiania się w świat kinematografii oraz poznawania wielkich twórców sztuki filmowej. 13.12.2017 roku klasa III medialno-turystyczna uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich poświęconych obrazowi PRL-u w filmach Stanisława Barei. Reżyser ten zasłynął z ukazywania w swoich produkcjach prawdziwego oblicza życia w Polsce w okresie po II wojnie światowej do pamiętnego roku 1989. Do jego najbardziej znanych dzieł możemy zaliczyć „Misia”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Poszukiwany, poszukiwana”. Za pomocą wybranych fragmentów filmowych, uczniowie mieli możliwość ujrzenia zmian w filmach Barei, które stawały się coraz śmielsze, aby w końcu dotrzeć do punktu kulminacyjnego-do realiów życia w PRL-u. Dzisiaj te filmy mogą być dla wielu z nas nierealne, o charakterze tylko i wyłącznie komicznym. Niestety, gdyby cofnąć się w czasie o 40 lat, to filmy te doskonale odzwierciedlałyby codzienność każdego z nas. Uważam, że grudniowe warsztaty dziennikarskie pokazały nam nie tylko postać i filmy wspaniałego, polskiego reżysera, ale były również swojego rodzaju podróżą w przeszłość, krótką lekcją historii.

Martyna Flasza, kl. III LMT