Pedagog radzi – 14 lutego – Święto Zakochanych

Dodano: 14 lutego 2023

O szkolnych miłościach pisałam rok temu przy okazji DNIA ZAKOCHANYCH – zachęcam do przeczytania tekstu, jak to z tą miłością jest.

Dzisiaj nieco więcej o samych święcie i znakach miłości, które okazujemy sobie nie tylko 14 lutego. Dzień zakochanych budzi wiele kontrowersji. Jedni uważają,że jest zasadne jego świętowanie, inni z kolei twierdzą, że miłość okazuje się przez cały czas, a nie tylko tego konkretnego dnia. Tak naprawdę każdy z nas może mieć własne zdanie na ten temat. Nikt nie zabroni nam przecież celebrować tych świąt, które celebrować chcemy. Dzień ŚWIĘTEGO WALENTEGO już na stałe wpisał się w kalendarz większości z nas. To właśnie tego dnia przypominamy i podkreślamy, jak ważne jest okazywanie uczuć, jak ważne jest, żeby byli wokół nas bliscy. Jeśli już o tym okazywaniu uczuć mowa, to nie sposób wspomnieć o znakach miłości. Widzimy je na co dzień. Przytulanie, obejmowanie, trzymanie się za ręce czy też pocałunki towarzyszą zakochanym każdego dnia. Takie znaki obserwujemy również w szkole. Niejednokrotnie podczas lekcji z wychowania do życia w rodzinie rozmawiamy nt. okazywania uczuć w miejscach publicznych. Nie zapominajcie, że powinny tym zachowaniom towarzyszyć takt i kultura. Ostentacyjne pokazywanie czułości nie zawsze świadczy o uczuciu, a czasem tylko o chęci zwrócenia na siebie uwagi. Szkoła pod tym względem zmieniła się na przestrzeni ostatnich lat – na pewno na korzyść uczniów. Również rola nauczycieli w szkolnych miłościach i zauroczeniach przeszła dużą metamorfozę. Jestem przekonana, że wszelkie zakazy i nakazy dotyczące uczuciowości nie są dobrym rozwiązaniem. Jednak rady i sugestie pedagogów warto, drodzy uczniowie, wziąć pod uwagę. Pedagodzy powinni na pewno motywować do nauki, ale też wspierać w sferze emocjonalnej. Tylko takie zespolenie daje gwarancję pozytywnych doświadczeń szkolnych i miłych wspomnień na całe życie.
Renata Koniarska