Jak być tolerancyjnym?

Dodano: 16 listopada 2021

Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji , który przypada na 16 listopada skłoniły mnie do rozmyślań nad pojęciem tolerancji oraz nad tym, że jednak mimo tego, że tak wiele na ten temat zostało powiedziane, odbyło się mnóstwo akcji i kampanii to duża część społeczeństwa ma z nią problem.

Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.

Być tolerancyjnym znaczy mieć szacunek dla ludzi, ich wolności i sposobu życia mimo, iż jest całkowicie odmienny od naszego. Nie znaczy to jednak, że tolerancja ma nas pozbawiać własnych poglądów i sposobu myślenia. Możemy mieć opinie całkiem odmienne od ogółu a mimo to być osobą tolerancyjną. Mimo, iż może nam nie odpowiadać czyjś sposób ubierania, religia, poglądy to musimy pamiętać, że każdy ma prawo do własnego zdania i my przecież również oczekujemy od innych tolerancji naszej osoby czy naszego wyglądu.

Jeżeli ktoś z was ma problem z okazywaniem tolerancji warto aby przeczytał te kilka rad przedstawionych poniżej:
1. Pamiętaj, że każdy chce być akceptowany. Człowiek jest istotą społeczną i bez akceptacji drugiego człowieka nie potrafi normalnie funkcjonować. Osoba nieakceptowana ma problemy z samooceną, nie ma chęci życia. A przecież ta osoba ma takie samo prawo jak my do życia – tak samo kocha, myśli, chce mieć własną rodzinę, dobrą pracę. Czym więc sobie zasłużyła na gorsze traktowanie? Człowiek to nie roślina – nie można dzielić go na gatunki. Żaden z nas nie może bawić się w Boga i dawać lub odbierać prawo do szczęśliwego życia!
2. Czym różni się człowiek białoskóry od czarnoskórego? Niczym. Tak samo myśli, ma prawo do życia, własne plany, marzenia i aspiracje. Pod tą skórą też kryje się serce. Ty nie akceptując takiego człowieka okazujesz brak serca i ogromną bezduszność. Pomyśl jak Ty byś się czuł będąc poniżanym za to, jaki jesteś. To musi być na pewno okropne uczucie. Staraj się w każdym człowieku dostrzec wnętrze, a nie odmienną powierzchowność. Poza tym świat jest o wiele ciekawszy z ludźmi, którzy się różnią od siebie pod różnymi względami. Inne religie, światopoglądy, kolory skóry, przekonania, obyczaje. Czy świat byłby tak samo piękny, gdyby wszyscy byli tacy sami?
3. Gdy przebywasz z osobą, która się różni od Ciebie w którymś z wcześniej podanych aspektów, to nie daj jej odczuć, że jest gorsza. Spraw, by ta osoba poczuła się swobodnie. Zachowuj się życzliwie i uprzejmie. Nasze zachowanie w takich sytuacjach świadczy o tym, czy jesteśmy postępowi i otwarci na różnorodność, czy tylko zapatrzeni w siebie i wyższość swoich przekonań.
4. Broń ludzi, którzy są ofiarami dyskryminacji. Swoją osobą i zachowaniem głoś tolerancję. Nie stój bezczynnie, gdy jesteś świadkiem braku tolerancji. Ziemia jest wystarczająco duża, aby wszyscy mogli żyć, a ludzie zostali stworzeni tak, aby nawzajem się szanowali. Nie róbmy z siebie zwierząt, które za wszelką cenę chcą zgładzić inny gatunek. Nie ma „równych i równiejszych”. Doceniaj człowieka nie za to jaki ma kolor skóry, czy jaką religię wyznaje, tylko za to jakim jest człowiekiem.
Nie myl mojego milczenia z ignorancją, spokoju z akceptacją, czy życzliwości z uległością.
Współczucie i tolerancja nie są bowiem oznaką słabości lecz siły”
-Dalajlama
opracowała pedagog Agnieszka Kułak
Uwaga!

Patronat medialny