Przed naszą szkołą zakwitły krokusy

Dodano: 10 kwietnia 2021

W listopadzie zeszłego roku posadziliśmy przed naszą szkołą krokusy (pisaliśmy na ten temat tutaj). W ostatnich dniach zauważyliśmy, że już pięknie się rozwijają! Posadzenie krokusów nie jest przypadkowe, bo dzięki temu nasza szkoła włączyła się w projekt „Krokus”, mający na celu symboliczne upamiętnienie dzieci – ofiar drugiej wojny światowej.

Żółte krokusy sadzimy w celu upamiętnienia 1,5 mln dzieci  różnych narodowości, (w większości narodowości żydowskiej) zamordowanych w czasach drugiej wojny światowej. Kolor żółty przypomina nam o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów, w czasie Holokaustu. Naziści zamordowali setki tysięcy dzieci, ale wiele dzieci przeżyło. Obecnie osoby, które przeżyły, są przeważnie dziadkami i babciami. Przekazują swoje opowieści swoim dzieciom i wnukom. Tych opowieści nie wolno zapomnieć. Musimy je opowiadać młodszym pokoleniom. Piękne kwiaty przypominają nam o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo, a my możemy mieć nadzieję, że nadejdą czasy lepsze od tych, które przeminęły. Kwiaty przypominają nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata i mieć nadzieję na przyszłość. Sadzenie ich wiąże się więc także z nadzieją.

Inicjatywa ta została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. Polskim koordynatorem projektu „Krokus” jest Żydowskie Muzeum Galicja, od którego otrzymaliśmy cebulki.

 

Uwaga!

Patronat medialny