Sprawozdanie z praktyk zagranicznych w Bristolu

Dodano: 6 listopada 2018

W ramach projektu „PRAKTYKA CZYNI MISTRZA” Bristol, Anglia 13 października – 28 października 2018 r., grupa 16 uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku, wyjechała na 2 tygodniowe praktyki zawodowe do Wielkiej Brytanii.

Uczestnikami byli uczniowie kształcący się w następujących zawodach:
– elektromechanik pojazdów samochodowych (5 osób),
– mechanik pojazdów samochodowych (5 osób)
– mechanik-monter maszyn i urządzeń (6 osób)

Głównymi celami projektu było: nabycie przez uczniów nowych doświadczeń zawodowych w międzynarodowym środowisku pracy; wzrost umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim, szczególnie branżowym; poszerzenie i pogłębienie wiedzy teoretycznej uzyskanej w szkole. Równie ważne były także: wzrost motywacji do nauki oraz swoboda poruszania się po rynku pracy.

Podczas projektu przyjmowali pojazdy do naprawy, sporządzając protokół przyjęcia oraz wprowadzali pojazd na stanowisko diagnostyczno–naprawcze. Ustalali przyczyny uszkodzeń i wad w poszczególnych zespołach, podzespołach i mechanizmach pojazdu. Usterki były przez nich samodzielnie usuwane. Wykonywali demontaż silników na części pierwsze, po czym montowali go z powrotem aby dokładnie poznać strukturę silnika. Uczyli się jak wymieniać uszkodzone części na nowe, zajmowali się wymianą płynów eksploatacyjnych z zachowaniem wymogów ochrony środowiska naturalnego. Sprawdzali końcowe funkcjonowanie pojazdu przy pomocy urządzeń pomiarowych, komputerów oraz wykonywali jazdę testową wraz z mechanikiem. Uczyli się również jak naprawiać karoserię – wykonywali prace blacharskie oraz prace związane z elektryką samochodu.

Poza czysto zawodowymi korzyściami, wyjazd był także świetną okazją do poznania kultury, historii, zabytków, atrakcji turystycznych Anglii. Niezapomnianym przeżyciem była wycieczka do stolicu Wielkiej Brytanii – Londynu. Uczniowie z przewodnikiem zwiedzili Muzeum Natury, zobaczyli dom królowej angielskiej – Buckingham Palace, wciąż remontowaną wieżę zegarową Big Ben, Parlament, Westminster Abbey i znane koło London Eye. W czasie spaceru po Hyde Parku grupa przypadkowo napotkała manifestację przeciwko Brexitowi, która podążała razem z grupą w kierunku parlamentu.

Inną atrakcją dla naszych uczniów było zwiedzanie Uniwersity of the West of England – UWE Bristol. Po uczelni grupa została oprowadzona przez wykładowców uniwersytetu. Zostali zapoznani z całym campusem, z częścią wykładową uczelni, z częścią mieszkalną i zapleczem sportowym.

Ostatni wspólny wieczór grupa spędziła na kręgielni. Zabawa była wspaniała, pełna rywalizacji i śmiechu. Organizacja przyjmująca wręczyła każdemu uczestnikowi Certyfikat potwierdzający udział w zagranicznych praktykach oraz pamiątkowe zdjęcie grupowe.

Z całego wyjazdu wypłynęło dla uczniów wiele korzyści. Rozwinęli swoje umiejętności zawodowe jak i językowe. Najcenniejszym doświadczeniem dla nich było zdobycie nowych umiejętności związanych z wykonywanym zawodem, poznanie nowych technologii i standardów pracy. Poprzez zmianę otoczenia musieli przystosować się do nowych norm i akceptować je każdego dnia. Ich doświadczenie powiększyło się także o pewność siebie i otwartość. Po powrocie z praktyk, wszyscy uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że była to wyprawa ich życia.

mgr inż. Renata Poteralska