Szkolne Koło Caritas na Jasnej Górze

Dodano: 18 kwietnia 2018

W związku z obchodami Tygodnia Biblijnego Szkolne Koło Caritas wzięło udział w spotkaniu formacyjno-integracyjnym na Jasnej Górze. Młodzież wysłuchała homilii wygłoszonej przez ks. biskupa Andrzeja Przybylskiego, który zachęcał do częstego sięgania po Pismo Święte, życia tym słowem i przekuwania go na codzienność.

Dziewczęta ze Szkolnego Koła Caritas kibicowały też swoim kolegom ze szkoły: Mateuszowi z kl. II LZ i Sebastianowi z II TMG, którzy wzięli udział w etapie diecezjalnym XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wszyscy byli pod wrażeniem wysokiej kultury biblijnej i dogłębnej znajomości Pisma Świętego uczestników zmagań konkursowych.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, które prezentuje działalność  kulturalno-artystyczną Paulinów. Można tu było zobaczyć wiele ciekawych eksponatów, a wśród nich: sukienki podarowane Jasnogórskiej Królowej Polski z okazji różnych uroczystości jubileuszowych, wota ze złota i srebra od XVII do XX w., zespół zabytkowych instrumentów używanych przez członków jasnogórskiej kapeli muzycznej założonej w drugiej połowie XVI w.

Na koniec młodzież obejrzała cykl osiemnastu obrazów „Golgota Jasnogórska” autorstwa wybitnego malarza Jerzego Dudy Gracza. Obrazy zostały umieszczone nad trzecią częścią Kaplicy Matki Bożej, tzw. „przybudówką”. W epoce cywilizacji obrazkowej artysta chciał pokazać i unaocznić sens ofiary Chrystusowej.

Opiekun SKC mgr Anna Olejnik