Uczniowie Mechanika na Dniu Przedsiębiorczości

Dodano: 21 marca 2018

W środę 21 marca uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 uczestniczyli w Dniu Przedsiębiorczości, czyli jednodniowych praktykach, które mają pomóc w podejmowaniu trafnych decyzji przy planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

W sumie ponad stu uczniów z pierwszych klas III Liceum Ogólnokształcącego oraz drugich klas Technikum Mechaniczno-Budowlanego znalazło pracodawców i w praktyce poznawało tajniki wybranego przez siebie zawodu. Różnorodność praktyk była bardzo duża, najczęściej związana z profilem kształcenia w szkole ponadgimnazjalnej.

W klasie mundurowej (III LO) uczniowie wybierali m.in. praktyki jako funkcjonariusz policji, referent ds. obrony cywilnej i spraw obronnych, instruktor gier i zabaw w terenie.

Z klasy rehabilitacyjno-zdrowotnej (III LO) uczniowie wybierali najczęściej praktyki związane z fizjoterapią. Podstawy tego zawodu poznają także podczas szkolnych zajęć, więc dla wielu z nich była to naturalna kontynuacja obranej już przyszłej drogi zawodowej.

Uczniowie drugiej klasy technikum pojazdów samochodowych sprawdzali się na stanowisku mechanika, lakiernika, blacharza, operatora frezarki, montera instalacji LPG w samochodach, kierowcy i tokarza. Jak widać, wybrali zawody, które są także luźno związane z branżą samochodową. To pozwoli im lepiej rozeznać się w możliwościach zawodowych po ukończeniu technikum.

Przyszli technicy geodeci praktykowali m.in. w Wydziale Geodezji Starostwa Powiatowego oraz w prywatnych firmach geodezyjnych z terenu naszego powiatu. Warto dodać, że nasi absolwenci technikum geodezyjnego pracują już w takich miejscach.

Uczniowie drugiej klasy technikum mechanicznego wybierali praktyki związane ze swoim kierunkiem kształcenia – sprawdzali się jako pracownicy techniczni, mechanicy.

Malarz, piaskarz, budowlaniec, pomocnik murarza – to niektóre z zawodów wybieranych przez uczniów drugiej klasy technikum budowlanego. Duże zapotrzebowanie na tego typu pracowników dobrze rokuje na przyszłość absolwentów technikum budowlanego.

Dzień Przedsiębiorczości to program organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W tym roku odbyła się już piętnasta edycja. Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
– odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
– zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
– pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
– doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
– zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

mgr Paweł Dudek