Uczniowie Mechanika rozpoczęli staże zawodowe „PRAKTYKA CZYNI MISTRZA” Bristol, Anglia 05 maja – 03 czerwca 2018 r.

Dodano: 11 maja 2018

Po zakończonym weekendzie majowym, który poświęciliśmy na zwiedzanie Bristolu – zobaczyliśmy min. część centrum miasta Canon’s Marsh i Spike Island oraz malowniczo umiejscowiony symbol miasta, wiktoriański XIX-wieczny most podwieszany Clifton Suspension Bridge – młodzież ZSP nr 1 ruszyła z ciekawością i zapałem do poszczególnych miejsc staży.

Praktykanci samodzielnie wyznaczali najlepszą trasę dojazdu do pracy, wykorzystując narzędzie Google Maps w swoich telefonach, aby dostać się do swoich pracodawców jak najkrótszą i dogodną drogą. Wszyscy osiągnęli pełny sukces i nie musieli korzystać z pomocy swoich opiekunów.

Po pierwszych godzinach pracy było dużo wrażeń a poniżej przedstawiamy wybrane relacje młodzieży:
„W dzisiejszym dniu mieliśmy możliwość zwiedzania muzeum powstania samolotów Aerospace Bristol, gdzie mogliśmy się dowiedzieć o tym jak rozwijała się technologia tworzenia samolotów w poszczególnych latach. Zobaczyliśmy produkowany w Bristolu samolot pasażerski Concorde, który osiągał prędkość 1350 km/h i zrobił na nas duże wrażenie. Mieliśmy możliwość wejścia do środka niektórych eksponatów jak i również skorzystania z interaktywnych pulpitów. Po zakończonym zwiedzaniu wspólnie omówiliśmy, czym będziemy zajmować się w naszej pracy i czego chcielibyśmy się jeszcze nauczyć.” – mówią uczennice technikum geodezyjnego: Karolina Moneta i Kornelia Nowak.

Z kolei Grzegorz Zawadzki, przyszły technik pojazdów samochodowych relacjonuje: „Dziś nie mieliśmy zbyt dużo wolnego czasu, ponieważ wymienialiśmy sprzęgło w samochodzie marki AUDI oraz wykonywaliśmy naprawę i renowacje foteli do Land Rovera.” Również Radosław Olszewski z zapałem opowiada o pierwszych chwilach w zakładzie ”24/7 Auto Repairs”, gdzie został ciepło przyjęty przez pracowników. „Na samym początku zostałem rzucony na głęboką wodę, a mianowicie kazano mi zdemontować skrzynie biegów z Forda Fiesty Mk7 z czym sobie poradziłem w niespełna 3 godziny. Kolejną czynnością, która została mi zlecona była wymiana zwykłych klocków hamulcowych na wyczynowe oraz wymiana płynu hamulcowego w BMW M135i. Na sam koniec pracy musiałem wymienić tarcze oraz klocki hamulcowe w Vauxhallu Zafirze. W wolnym czasie rozmawiałem również z pracodawcą, który wyjaśniał mi co aktualnie robi oraz przekazywał mi swoją wiedzę na ten temat. Ogólnie to byłem tam od 9 do 18, w sumie to sam nie wiem kiedy mi ten czas zleciał ponieważ cały czas było co robić.”

Z kolei uczennica technikum budowlanego, Diana Boryca, opowiadała o wykonywanych pracach budowlanych związanych z odnawianiem i malowaniem ścian.

Wszyscy praktykanci zapoznali się ze swoimi miejscami odbywania staży oraz przeszli stanowiskowe szkolenia BHP a wykonując wszystkie czynności w pełni samodzielnie mieli doskonałą okazję do szlifowania języka angielskiego.

FE_Wiedza_Edukacja_Rozwoj_rgb

Projekt realizowany przy wsparciu Funduszy Europejskich i jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

mgr inż. Damian Pawlikowski – koordynator projektu
mgr Dagmara Wiankowska