Z cyklu Pedagog radzi: 10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu

Dodano: 7 lutego 2023

W internecie znajduje się wiele zagrożeń, dlatego dbanie o bezpieczeństwo w sieci jest dziś tak samo ważne, jak o bezpieczeństwo w realnym życiu. By należycie zadbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie, należy przestrzegać tych 10 podstawowych zasad.

1.Korzystaj z mocnych haseł – czyli stosuj zbiór znaków w postaci liter, cyfr i znaków specjalnych który liczy ich więcej niż sześc. Nigdy nie zapisuj haseł w przeglądarce.
2.Korzystaj tylko z zaufanych sieci -W przypadku konieczności łączenia się z siecią poza domem, skorzystaj z transmisji komórkowej. Nie loguj się za jej pomocą do żadnych portali, nie podawaj tam żadnych loginów ani haseł.
3.Używaj kluczy sprzętowych-W dbaniu o swoje bezpieczeństwo w sieci pomocne są klucze sprzętowe. To małe pinezki USB podobne do nanoodbiorników stosowanych do komunikacji między bezprzewodowymi urządzeniami.
4.Stosuj oprogramowanie antywirusowe- Do pewnego stopnia oprogramowanie antywirusowe stanowi barierę ochronną naszych urządzeń przed niechcianymi szkodliwymi programami. Im większa baza informacji o wirusach w danym oprogramowaniu antywirusowym, tym lepiej i szybciej antywirus zablokuje złośliwe oprogramowanie.
5.Nie otwieraj podejrzanych maili-Linki i załączniki zamieszczane w takich mailach mają za zadanie wykraść dane wrażliwe z naszych urządzeń i nierzadko instalować oprogramowania śledzące, które swoich działań nie kończą na jednym urządzeniu – infekują też sieć Wi-Fi i inne urządzenia. Warto dodać, że samo otwarcie maila nie zagraża naszemu cyberbezpieczeństwu. Niebezpiecznym jest dopiero otwieranie zawartości maila.
6Aktualizuj przeglądarkę i system operacyjny-Warto regularnie aktualizować oprogramowanie z którego się korzysta, ponieważ to pomaga w utrzymaniu bezpieczeństwa na odpowiednim poziomie.
7.Odwiedzaj jedynie bezpieczne strony-Jedną z podstawowych form zadbania o swoje bezpieczeństwo w Internecie jest odwiedzanie stron, które posiadają certyfikat bezpieczeństwa. Wejście na bezpieczną stronę odbywa się z reguły gładko, to znaczy przeglądarka nie daje nam żadnych informacji o ewentualnym niebezpieczeństwie. Kiedy jednak odwiedzimy stronę niebezpieczną, przeglądarka da nam o tym znać.
8.Nie działaj pod wpływem emocji-Cyberprzestępcy bardzo często korzystają nie tylko z braku wiedzy użytkowników Internetu, ale i z emocji, które towarzyszą sytuacjom kryzysowym. Nie należy wykonywać pochopnych ruchów, działanie pod presją czasu nie służy i w tym przypadku. Warto na początek odłączyć od komputera dyski zewnętrzne, rozłączyć komputer z siecią Wi-Fi i powiadomić policję. Każdy krok dobrze jest przemyśleć, aby nie wpaść w sidła przestępców.
9.Nie klikaj w wyskakujące ekrany i podejrzane reklamy-Wszelkie reklamy o tym, że wygraliśmy nowego iPhone’a, nasz wuj z Ameryki ma do przekazania ogromny majątek są potencjalnym zagrożeniem, którego należy się wystrzegać. Najczęściej takie reklamy spotkamy na stronach, które przeglądarka uzna za niebezpieczne, ale zdarzają się również takie wpadki na bezpiecznych stronach, może być to sygnał o tym, że na naszym urządzeniu zostało zainstalowane szkodliwe oprogramowanie.
10.Nie podawaj swoich danych osobowych- Pod żadnym pozorem, naciskiem, perswazją i inną wymówką nie należy podawać swoich danych osobowych w Internecie. Wyjątkiem mogą być strony rządowe oraz zakupy online.

Przedstawione 10 zasad bezpiecznego korzystania z sieci z pewnością ułatwią wszystkim użytkownikom Internetu zadbać o bezpieczeństwo, powinny być stosowane nie tylko przez początkujących ale i przez zaawansowanych użytkowników. Ignorując te zasady można wpaść w sidła cyberprzestępców, a to nieraz jest bardziej dotkliwe niż się spodziewamy.

pedagog Agnieszka Kułak