Z dzienniczka praktykanta/ki, cz. 3

Dodano: 24 maja 2017

Po raz kolejny sprawdzamy, czym zajmuje się grupa młodzieży z Technikum Mechaniczno-Budowlanego, która doskonali swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w Schkeuditz (Niemcy) w ramach projektu „Radomszczański absolwent z zagranicznym doświadczeniem” przy wsparciu finansowym programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Chłopcy z kierunku: technik pojazdów samochodowych przeprowadzili w tym tygodniu przegląd techniczny pojazdu, w ramach którego dokonali kontroli zespołów i podzespołów pojazdu samochodowego, w szczególności: sprawdzili stan klocków hamulcowych, szczelność układu wydechowego, działanie czujnika biegu wstecznego w skrzyni biegów oraz poziomy płynów: do chłodnicy i spryskiwaczy. Uczniowie zdiagnozowali usterki: zestawu głośnomówiącego, centralnego zamka oraz nieszczelności w komorze silnika (brak osłony wiązki przewodów elektrycznych). Dziewczyny z kierunku technik budownictwa malowały wcześniej oczyszczoną drewnianą balustradę oraz drzwi wewnętrzne. Uczniowie z kierunku technik budownictwa wykonali wylewkę betonową na wcześniej przygotowanym zbrojeniu stalowym, prace przy ogrodzeniu placu, dokonali montażu pokrycia dachowego. Młodzież z kierunku: technik mechanik wykonywała montaż podzespołów drukarek 3D oraz kontynuowała prace przy projektach i wydrukach 3D (jedynym ograniczeniem była wyobraźnia każdego z uczniów).

Poza pracą w ramach programu kulturalnego młodzież zwiedzi w tym tygodniu miejscowość Halle, park dzikich zwierząt – Wildpark Leipzig oraz Die Gläserne Manufaktur – fabrykę koncernu Volkswagen AG w Dreźnie, gdzie będzie mogła podziwiać elektryczne i hybrydowe modele Volkswagena oraz zgłębić zagadnienia związane z cyfryzacją samochodów.

Zaplanowane w projekcie działania służą poznawaniu niemieckiej kultury, doskonaleniu języka, zdobywaniu doświadczeń, które zaprocentują w przyszłości oraz zwiększą atrakcyjność stażystów z „Mechanika” na lokalnym i zagranicznym rynku pracy.

mgr Aldona Skiba mgr inż. Daniel Dzieniarz