Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Polski „PRAKTYKA CZYNI MISTRZA” Bristol, Zjednoczone Królestwo 04 maja – 02 czerwca 2019 r.

Dodano: 4 czerwca 2019

W sobotę, 1 czerwca, w godzinach wieczornych 20 – osobowa grupa młodzieży „Mechanika” wraz z opiekunami mgr Dagmarą Wiankowską i mgr inż. Damianem Pawlikowskim wylecieli z Bristolu do Katowic – Pyrzowic, aby po czterotygodniowych, intensywnych praktykach zawodowych spędzonych w angielskich przedsiębiorstwach, w niedzielny poranek wrócić już do swoich rodzinnych domów.

W Zjednoczonym Królestwie uczniowie technicznych klas II i III zdobywali oraz ugruntowywali wiedzę praktyczną dotyczącą poszczególnych zawodów min. w: warsztatach napraw pojazdów samochodowych, przedsiębiorstwach budowlanych oraz w firmie, gdzie realizowane są projekty z wykorzystaniem programu komputerowego CAD w pracach geodezyjnych. Doskonalili również umiejętności językowe, przede wszystkim w zakresie słownictwa branżowego, poznawali angielską kulturę i tradycje, a w wolnym czasie także uroki krajobrazu okolic Bristolu, malownicze klify tajemniczej Walii, kompleks łaźni rzymskich w Bath oraz najważniejsze zabytki stolicy kraju – Londynu.

Na zakończenie stażu młodzież odebrała z rąk naszego angielskiego partnera – ENSO Group certyfikaty ukończenia praktyk. Zagraniczny wyjazd były dla uczniów pierwszym doświadczeniem zawodowym za granicą. Wszyscy uczestnicy sprawnie zaaklimatyzowali się u swoich rodzin goszczących, codzienność w środowisku typowo angielskim była dla nich bardzo intensywnym kursem nauki języka obcego oraz dużym sprawdzianem samodzielności i umiejętności radzenia sobie w relacji z pracodawcą, jak i adaptacji w nowym, międzykulturowym środowisku. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę i zdolności praktyczne z zakresu poszczególnych zawodów technicznych, podnosząc jakość kształcenia zawodowego.

Stażyści i ich opiekunowie są przekonani, że zagraniczne doświadczenia zmotywują uczniów do dalszej, intensywnej nauki zawodu oraz języków obcych, stwarzając przy tym jednocześnie nowe możliwości na rynkach pracy.

Opiekunowie: mgr Dagmara Wiankowska
mgr inż. Damian Pawlikowski

Staż zagraniczny: „PRAKTYKA CZYNI MISTRZA” w ramach projektu: „Ponadnarodowa mobilność uczniów
i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowany jest przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ (sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe).