Relacja z wyjazdu do Szkocji

Dodano: 11 listopada 2013

Pierwszy w tym roku szkolnym wyjazd w ramach programu COMENIUS „Wielostronny Partnerski Projekt Szkół” odbył się w Szkocji. Realizowany projekt “Art, Sport and Literature against Violence at School” miał na celu m.in. walkę z przemocą, rozwój umiejętności i kompetencji życiowych niezbędnych dla rozwoju osobistego i aktywnego obywatelstwa europejskiego. W dniach 2-9 listopada 2013 roku uczniowie: Dawid Błach z kl. III LMB, Kamil Kukulski z kl. II TA, Karolina Polewiak z kl. III LDP i Agnieszka Trepkowska z kl. II LMB oraz dwoje nauczycieli języka angielskiego – mgr Monika Zając i mgr Leonard Woroniecki mieli szansę uczestniczyć w tym wspaniałym wyjeździe.

Pobyt w Szkocji był niesamowicie zorganizowany. Zaangażowanie i otwartość ludzi wraz z wspaniałym harmonogramem sprawiły, że to spotkanie pozostanie na długo w naszej pamięci. Nowe przyjaźnie, doświadczenia… tego nie da się opisać. Uczniowie mogli rozwijać swoje umiejętności językowe oraz pokazać swoją odmienność kulturową na arenie międzynarodowej.

Kraina legend, zielonych łąk, chmur, mgieł i deszczu przywitała zarówno młodzież jak i nauczycieli pięknym dniem. Promienie słońca rozgrzewały pasące się na polanach owieczki, a także mieszkańców przechadzających się po przedmieściach Kilmarnock. Rodziny goszczące zapewniły domową atmosferą. Mathew McAteer gościł Dawida, Catriona Thomas – Kamila, Melissa Muir – Karolinę oraz Holly Fulton – Agnieszkę.

Dzień pierwszy rozpoczęliśmy od poznawania siebie nawzajem. Wszystkie dziewięć państw wzięło udział w “ice breaker games”. Następnie zostały przedstawione prezentacje multimedialne dotyczące tradycyjnej kuchni, lokalnych przepisów oraz nawyków żywieniowych. Wszyscy wykazali się pomysłowością i pasją do gotowania. Specjały kuchni polskiej takie jak zalewajka, rosół czy mazurek zauroczyły każdego. Po udanym pokazach została zorganizowana przechadzka w stronę Dean Castle – zameczku położonego w pięknym parku, w którym mieści się maleńkie zoo. Zwierzęta oraz roślinność sprawiły, iż poczuliśmy się bliżej natury niż kiedykolwiek.

Nie zabrakło też wycieczki do stolicy Szkocji – Edynburga. Średniowieczne ulice zachwycały swoją okazałością. Można było poczuć się jak w innej epoce. Stare miasto wraz z malowniczym zamkiem zapierało dech w piersiach. Historia tego miejsca z pewnością napawa dumą niejednego Szkota. Wieczorem ludzie bawili się przy muzyce na żywo oraz magicznym pokazie fajerwerków.

Nie ominęły nas także kuchenne warsztaty! Pieczenie szkockich przysmaków każdemu przypadło do gustu. Shortbread (typowe szkockie ciasteczka) cieszyły się popularnością podczas porannej kawy. Świetnym miejscem okazało się być muzeum Kelvingrove w Glasgow. Dzieła sztuki dosłownie na wyciągniecie ręki. Jeszcze jednym odwiedzonym przez nas miejscem było muzeum transportu. Galeria została zaprojektowana przez Johna W. Simpsona. Można tam zaobserwować każdy środek lokomocji na przestrzeni lat, zaczynając od rowerów, motorowerów, motorów, samochodów, łodzi i innych pojazdów. Kolejny dzień okazał się być pełen nowinek i zajęć artystycznych. Warsztaty plastyczne ze szkockimi motywami sprzyjały rozwojowi kreatywności. Natomiast popołudniu na uczniów czekało wiele intrygujących gier ruchowych, a mianowicie rzut kaloszem, przejażdżka oponą oraz wślizg na materacu. Świetnym doświadczeniem było również strzelanie z łuku, a także zabawa w ubieranie farmera.

EU_flag_LLP_PL-01

Cały wyjazd zakończył się uroczystą kolacją, podczas której smakowaliśmy haggis oraz szarlotkę z kremem. Nauczyliśmy się także szkockich tańców. Tego wieczoru nie mogliśmy się rozstać. Pożegnanie było długie i emocjonalne.

Sądzę, że warto brać udział w takich przedsięwzięciach, ponieważ niosą one ze sobą wiele korzyści i możliwości. Dzięki wyjazdom w ramach programu COMENIUS, uczestnicy mają szansę poznać wielokulturowość, a także ukształtować swój charakter poprzez szerzenie dobrych praktyk. Spotkanie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu ze środków Unii Europejskiej przez Narodową Agencję programu „Uczenie się przez całe życie”.

Karolina Polewiak z kl. III LDP

Uwaga!

Patronat medialny