W rytmie Zorby

Dodano: 24 lutego 2013

programu COMENIUS „Wielostronny Partnerski Projekt Szkół”. Bartosz Popiołek z kl. III LMB, Jarosław Sęk z kl. III LMC oraz Leszek Gonera z kl. II TB, zwycięzcy szkolnego konkursu, oraz dwie nauczycielki języka angielskiego – mgr Monika Zając oraz mgr Dorota Witkowska mieli szanse uczestniczyć w tym wspaniałym przedsięwzięciu w dniach 17-22.II.2013r.

Harmonogram wizyty był niesamowicie przemyślany i ciekawy. Każdy dzień był wypełniony interesującymi zadaniami, podczas których uczniowie mieli szanse się wykazać oraz sprawdzić swoje umiejętności językowe. Uczestnicy wymiany starali się przedstawić z jak najlepszej strony, tym samym promując swoją ojczyznę i kulturę.

EU_flag_LLP_PL-01

Już pierwszego dnia, zarówno młodzież jak i nauczyciele doświadczyli niesamowitego przeżycia, bowiem uczniowie z Grecji przygotowali dla nich koncert powitalny. Jak na szkołę muzyczną przystało, wszystko było zapięte na ostatni guzik. Ciekawym akcentem występu było to, iż zostały zaprezentowane utwory z każdego kraju partnerskiego, tak, więc z miłą chęcią odsłuchaliśmy utworów Chopina czy Mozarta.

Kolejnym punktem spotkania były prezentacje multimedialne. Trzeba przyznać, że nasza szkolna reprezentacja wypadła bardzo dobrze podczas pokazów nt. gier i zabaw podwórkowych oraz polskich strojów ludowych. Stresującym, lecz pouczającym doświadczeniem był występ muzyczny w wykonaniu wszystkich uczestników. Zostały odśpiewane piosenki o tematyce pacyfistycznej, „stop przemocy”. Wprawdzie nasi panowie nie zrobią kariery muzycznej, ale to nie jest najważniejsze, gdyż tak naprawdę liczą się szczere chęci oraz intencje. Przyjemnym doznaniem była nauka tańców regionalnych. Strona polska przedstawiła ciekawą choreografię krakowiaka, jednak palmę pierwszeństwa należy przyznać Grekom. Każdego urzekła zorba – taniec, w którym tancerze tworzą linię, kładąc ręce na ramionach sąsiada. Nie było takiej osoby, która nie dałaby się ponieść rytmom tej muzyki.

Oprócz prezentacji, tańców i śpiewów, zorganizowana została wycieczka do Filippi – starożytnego miasta we wschodniej Macedonii. To właśnie tam wojska Antoniusza i Oktawiana Augusta zwyciężyły siły zabójców Cezara – Brutusa i Kasjusza. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali pozostałości agory, biblioteki, palestry czy teatru. Następnie wybraliśmy się do Kawali – miasta położonego naprzeciwko wyspy Tazos, głównego portu morskiego oraz do Ksanti – miasta u podnóża Rodopów. Atrakcji było co niemiara!

Warto również nadmienić, że młodzież biorąca udział w spotkaniu, była zakwaterowana u rodzin goszczących. Ioakeim, Panagiotis oraz Manos to imiona greckich wychowanków, którzy z otwartymi rękoma i życzliwością przyjęli naszych uczniów pod swój dach.

Podsumowując, można rzec, że wszystko, co dobre, szybko się kończy. Sześć dni spędzonych w Komotini minęły w okamgnieniu. Wspaniały wyjazd, wspaniali ludzie, a przy tym szlachetny cel – walka z przemocą. A wszystko to było możliwe dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu ze środków Unii Europejskiej przez Narodową Agencję programu „Uczenie się przez całe życie”. Jednak to nie jest koniec wrażeń, bowiem już w czerwcu szykuje się kolejny wyjazd – tym razem do Niemiec. Kilku szczęśliwców z naszej szkoły będzie mogło przeżyć przygodę swojego życia, tym samym robiąc cos pożytecznego – zwalczać agresję i promować właściwe zachowania.

szkolny koordynator projektu
mgr Monika Zając

Uwaga!

Patronat medialny