Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Dodano: 19 marca 2021

Zgodnie z tą zasadą realizujemy w naszej szkole różnorodne programy profilaktyczne. Od początku II półrocza odbywają się zajęcia z zakresu profilaktyki czerniaka. Program ten pod nazwą „Znamię! Znam je?” został opracowany przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej. Dotąd w zajęciach tych uczestniczyły klasy I, III i IV technikum ( technik mechanik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik geodeta, technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych), I i II klasy mundurowe naszego liceum oraz I i III klasy Szkoły Branżowej ( mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, mechanik- monter maszyn i urządzeń). Pozostałe klasy przystąpią do tych zajęć w najbliższym czasie.

Drugim programem, który niebawem podejmiemy jest program profilaktyki raka szyjki macicy pn. „Wybierz życie- pierwszy krok”. Ten obejmie klasy rehabilitacyjno- zdrowotne i mundurowe III LO.

W dość odmiennej dla nas formie, bo zdalnie, zrealizowaliśmy zadania związane z promocją dawstwa szpiku, w ramach programu „Komórkomania”. Te działania od wielu lat realizowaliśmy pod hasłem: „Dzień dawcy szpiku w Mechaniku” i zawsze udawało nam sie zyskać wielu dawców. Tym razem ze względu na pandemię zmuszeni byliśmy przeprowadzić tylko akcję edukacyjną, bez działań praktycznych.

Każdy z tych programów ma na celu szerzenie wiedzy w społeczeństwie, co oznacza że uczniowie zdobytą w szkole wiedzę w zakresie profilaktyki przekazują swoim bliskim i efekt edukacyjny zdecydowanie rośnie. Wszystkie nasze działania  z pewnością przynoszą  zysk w postaci zdrowia!

Anna Bałut
Edyta Łyp