25 lat Samorządu Terytorialnego

Dodano: 27 maja 2015

Klub Młodego Samorządowca uczestniczył w wykładzie zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej z okazji 25 lecia powstania samorządu. Wykład nt. „Samorząd po 25 latach – nowe wyzwania” poprowadził współtwórca reformy prof. Jerzy Stępień. Młodzież mogła poznać historię samorządu, który zaczął tworzyć się w Polsce dopiero w klatach 90 -tych. Wcześniej z racji zaborów, wojny i komunizmu było to niemożliwe. Profesor Jerezy Stępień podkreślił rolę premiera Jerzego Buzka , który w roku 1997, mimo iż Polska gotowa była wcześniej, otworzył drogę do rozwoju samorządu terytorialnego:

– Po pierwsze otwierała nas na zachód. Dała możliwość zbudowania podstaw demokracji i stworzyła możliwości zupełnie innego tempa rozwoju kraju – zaznacza prof. Jerzy Stępień.

Mimo już 25-letniej tradycji samorządowej – jak mówi współtwórca reformy – jest jeszcze wiele do poprawy. Dzisiaj jest w nas jeszcze trochę mentalnści wschodniej chociaż dużo w nas już demokracji.

– Musimy poprawić to i owo, niewątpliwie w zakresie finansowania, ale przede wszystkim musimy poprawić frekwencję wyborczą. Jeśli na wybory samorządowe idzie mniej niż połowa uprawnionych do głosowania to pokazuje, że jednak ludzie niezbyt interesują się sprawami publicznymi. Pozwalają na to, żeby za nich decydowano. To jest słabość naszej demokracji – stwierdza prof. Stępień. – Mnie osobiście to martwi. Na przykład przed wojną frekwencja wyborcza była na poziomie 70 procent, a teraz mamy 50 procent, a w wyborach prezydenckich 60 procent. To pokazuje, że nasze społeczeństwo czuło się bardziej obywatelskie w latach 30-stych, które były znacznie trudniejsze niż obecne. Może nam jest za dobrze, może myślimy tylko o swoich osobistych sprawach, a przecież żyjemy we wspólnocie. Musimy nad tym pracować, szczególnie w rodzinach i w szkołach – mówi dodając, że nasz samorząd nie jest jeszcze dość sprofesjonalizowany.

Kończąc spotkanie prowadzący podkreślił ogromną władzę jednostki, a ludzie młodzi , głęboko myślący wiedzą czym różni się zachód od wschodu właśnie samorządem terytorialnym. I jeszcze ostatnie przesłanie autora spotkania:

Dbajmy o ten samorząd i wzmacniajmy naszą demokrację, bo od nas zależy bardzo dużo.

Klub Młodego Samorządowca

samorzad_kms1
samorzad_mks2

Uwaga!

Patronat medialny