Korzyści płynące z pomagania

Dodano: 19 stycznia 2021

Barbara Bush:”Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym”. 

 Powody, dla których pomagamy innym, są różne. Niektórzy, pomagają, bo nie potrafią inaczej żyć, inni ponieważ chcą w ten sposób spłacić dług, podziękować za to, co otrzymali całkiem bezinteresownie od obcych ludzi.

Pomagamy, bo chcemy myśleć dobrze o sobie. Mamy potrzebę poprawienia sobie nastroju, poczucia się szlachetnym człowiekiem, czy dla uzyskania przekonania, że jesteśmy dla kogoś ważni, że możemy się na coś przydać.

A czy wdzieliście o tym, że pomagając innym, zyskujemy realne korzyści i dla zdrowia?

 Pomagając przedłużasz sobie życie

Badania przeprowadzone w 2013 roku wskazują, że wolontariat może wydłużać życie. Według niektórych statystyk, angażując się w pomoc innym, można zmniejszyć śmiertelność o 22%. Wystarczy w ciągu roku poświecić ok. 100 godzin dla drugiego człowieka i korzyść dla zdrowia jest zauważalna. Jedyne o czym warto wiedzieć, to fakt, że pomoc powinna być systematyczna i rozłożona w czasie.

 Pomagając masz lepsze samopoczucie

Warto pomagać, bo w ten sposób poprawiamy sobie samopoczucie. To dlatego, że szlachetne gesty mają wpływ na wydzielanie dopaminy, ważnego neuroprzekaźnika. Naukowcom udało się ustalić, że wystarczy pięć małych aktów dobroci (nawet drobnych: pomoc przy niesieniu zakupów, wniesienie wózka dziecięcego, przepuszczenie w kolejce) w ciągu tygodnia powtarzanych przez sześć tygodni, by zauważyć pozytywne zmiany w samopoczuciu. Poza tym osoby pomagające innym są mniej narażone na wystąpienie depresji i wypalenia zawodowego.

 Pomagając zmniejszasz poczucie samotności

 Pomaganie innym pozwala wyjść do ludzi, zwiększyć liczbę kontaktów, ułatwia znalezienie pokrewnej duszy. To bardzo cenna korzyść dla zdrowia. Na przykład wolontariat motywuje do pracy nad sobą, poszerza sieć kontaktów, pozytywnie nastraja oraz daje wsparcie do radzenia sobie z codziennymi kłopotami. Samotność podobnie jak i palenie papierosów przyczynia się do wysokiego ciśnienia krwi, zwiększa ryzyko wystąpienia ataków serca, udarów mózgu i otępień.

 Pomagając zmniejszasz poziom stresu

 Naukowcy wskazują, że pozytywny wpływ pomagania może mieć związek z redukcją stresu. Poza tym w przypadku chronicznego bólu można zmniejszyć pojawiający się dyskomfort, decydując się na pomoc osobom, które cierpią z powodu tej samej lub podobnej choroby.

 Wszystkie przedstawione wyżej korzyści  występują, gdy pomagamy w sposób  zaangażowany i regularny.

 Ponadto należy pamiętać,że pomoc innym nadaje życiu głębszy sens, sprawia, że można poczuć, po co się żyje. Nigdy też nie wiadomo, jak potoczy się nasze życie i czy sami nie będziemy potrzebować pomocy od innych.

 Pomagając bezinteresownie, sprawiamy, że nasz świat staje się bardziej ludzki, przyjazny, nie jest bezdusznym miejscem, w którym rządzi tylko pieniądz. Nawet najmniejsza pomoc jest cegiełką, która buduje lepszy świat.

 Świetnym dowodem na to, że i my potrafimy pochylić się nad życiem i zdrowiem drugiego człowieka, są liczne akcje charytatywne organizowane w naszej szkole. Wierzę, że to co dajemy, wróci do nas prędzej czy później. Najbliższa okazja by poczuć się dobrze będzie 31.01.2021 roku podczas  29 Finału WOŚP .  Pomagajmy.!

https://www.sosrodzice.pl/dlaczego-warto-pomagac-innym/

Opracowała Agnieszka Kułak

Uwaga!

Patronat medialny