Mechanik zdobył certyfikat „Szkoła wolna od dopalaczy”

Dodano: 18 października 2016

Nasza szkoła zgłosiła się do konkursu „Szkoła wolna od dopalaczy” który trwał od 18 stycznia 2016 r. do 30 września 2016 r. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zażywanie dopalaczy. Szkoła przystępując do konkursu musiała wykonać określone zadania, które później były oceniane przez jury. W realizację projektu zaangażowani byli wychowawcy , samorząd szkolny, nauczyciele, uczniowie, pomysłodawcą i koordynatorem była pedagog Agnieszka Kułak.

certyfikat_dopalacze

Wzięliśmy się ostro do pracy i wyglądało to następująco: we wszystkich klasach odbyły się konwersatoria na temat „Dopalacze -jak się przed nimi bronić” .Przeprowadzona została międzyszkolna kampania informacyjna „Nie daj się wypalić” , rozdawane były ulotki, broszury na temat szkodliwego wpływu dopalaczy i innych środków psychoaktywnych na organizm człowieka , Młodzież wykonała baner oraz przygotowany został plakat pod hasłem „Stop dopalaczom”, odbyło się to w ramach zorganizowanych „Dni z profilaktyką”.

Na przełomie lutego i marca odbył się cykl spotkań uczniów naszej szkoły z terapeutą uzależnień na temat niebezpieczeństw jakie niesie za sobą korzystanie z substancji psychoaktywnych oraz spotkanie z przedstawicielem policji na temat odpowiedzialności karnej nieletniego za popełniane czyny. Ponadto nauczyciele oraz uczniowie uczestniczyli w konferencji na temat „Dopalacze -realne zagrożenia dla szkół…..” Zorganizowane zostały zajęcia praktyczne z przedstawicielami straży pożarnej na temat pomocy przedmedycznej ze szczególnym uwzględnieniem zatruć dopalaczami Młodzież uczestniczyła w projekcjach filmów profilaktycznych. Zorganizowany został happening „ Pakt przeciwko dopalaczom” uczniowie zbierali podpisy pod plakatem „Stop dopalaczom” oraz rozdawali ulotki i broszury.

Pedagog uczestniczył w kursie e-lernigowym„ Dopalacze nowe wyzwania dla pracowników szkół i placówek oświatowych” po zakończeniu szkolenia opracowane zostały materiały do wykorzystania przez wychowawców.

Mamy nadzieję że przeprowadzone działania przyczynią się do poszerzenia wiedzy i świadomości naszych uczniów a my nie odpuszczany i na ten rok również zaplanowaliśmy szereg działań profilaktycznych.

Opracowała mgr Agnieszka Kułak