Najbliższe cztery tygodnie spędzą w Niemczech

Dodano: 10 maja 2017

W niedzielę 07.05.2017 grupa młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku im. St. Staszica wyjechała na praktyki zagraniczne do Niemiec. Do miejscowości Schkeuditz do ośrodka Vitalis grupa dotarła bez żadnych niespodzianek autokarem po godz. 16:00. Uczniowie z klasy o profilu technik mechanik, technik budownictwa, technik pojazdów samochodowych oraz opiekunowie (pani mgr inż. Beata Dudek oraz pani mgr Monika Rakowska) zostali powitani przez panią Małgorzatę Woronę. Po sprawnym zakwaterowaniu, koordynator instytucji przyjmującej oprowadziła wszystkich po obiekcie, pokazała, gdzie jest stołówka, odbyło się spotkanie organizacyjno-informacyjne. Młodzież zapoznała się szczegółowo z obowiązującym regulaminem ośrodka, korzystaniem ze środków komunikacji miejskiej oraz programem pobytu. Od godz. 19.00 do 23.00 czynny jest na terenie ośrodka klub młodzieżowy, w którym młodzież chętnie odpoczywa po praktykach. Baza noclegowa, zakwaterowanie i wyżywienie w ośrodku są na dobrym poziomie. O godz. 18.30 młodzież zjadła kolację, udała się na odpoczynek do swoich pokojów, niektórzy na spacer po okolicy.

W poniedziałek 08.05.2017 po śniadaniu młodzież podzielona na grupy wg zawodów rozpoczęła staż zawodowy: została zapoznana z opiekunami praktyk, celem i przebiegiem praktyk, omówiony został plan pracy. Przeprowadzone zostało szkolenie z zasad BHP. Młodzież poznała wyposażenie warsztatów oraz magazynów, przygotowała swoje stanowiska pracy, poznała zasady zapobiegania wypadkom oraz podstawy obsługi narzędzi.

Po obiedzie grupa udała się wraz z polskojęzyczną przewodniczką Anną na zwiedzanie Lipska. Do miasta grupa pojechała kolejką S-Bahn, która oddalona jest ok. 2,5 km, tj. 25 min. pieszo. W Lipsku zwiedzili najciekawsze obiekty i zabytki, między innymi skwer „Augustusplatz”, kościoły „St. Nikolaus” i „St. Tomas”, zabytkowy pasaż handlowy „Mädler Passage”, Stary i Nowy Ratusz, budynek Uniwersytetu Lipskiego (młodzież i opiekunowie spędzili kilka chwil na tarasie widokowym na szczycie wieżowca uniwersyteckiego), wiele pomników m. in. J.S.Bach, J.W. Goethe., wystawę instrumentów, na których grał Bach, dworzec kolejowy. Po zwiedzaniu młodzież miała czas wolny, po którym w grupach (młodzież otrzymała bilety 5-osobowe) wracali do ośrodka firmy Vitalis. O 18.30 grupa zjadła gorący, smaczny posiłek.

We wtorek 09.05.2017 uczestnicy projektu „Radomszczański absolwent z zagranicznym doświadczeniem” doskonalili swoje umiejętności praktyczne w podziale na grupy zawodowe: grupa techników budownictwa (10 osób) na miejscu w ośrodku Vitalis (Bau), technicy mechanicy (6 osób) również w ośrodku Vitalis – Metallwerstatt in GW Herr Andreas Knopf, natomiast grupa techników pojazdów samochodowych (9 osób) poszła do zakładu samochodowego kilka przecznic dalej w Schkeuditz (VW Strauch Herr Henning Brendler). We wszystkich zakładach młodzież została przyjęta bardzo serdecznie, zapoznali się z harmonogramem dnia, przygotowali stanowiska i podjęli swoją pracę. Uczniowie ze swoimi opiekunami praktyk porozumiewają się w języku niemieckim, a grupa techników budownictwa głównie po angielsku.

Praktyki zagraniczne dla grupy przebywajacej w Niemczech są bezpłatne. Uczestnicy projektu otrzymali kieszonkowe na okres pobytu, a wszystko w ramach wsparcia finansowego programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Wkrótce fotorelacja z wizyty technicznej młodzieży Technikum Mechaniczno-Budowlanego w zakładzie produkcyjnym BMW w Lipsku (Niemcy). Będziemy na bieżąco informować o codziennych wydarzeniach związanych z realizacją praktyk w Niemczech, programu kulturowego, najważniejszych osiągnięć uczestników projektu oraz ich wrażeń z pobytu.

koordynator projektu
mgr Aldona Skiba

Zdjęcia na Facebooku

Podziel się tą wiadomością:
    Uwaga!

    Czujnik jakości powietrza

    Patronat medialny