Narodowe Święto Niepodległości w Mechaniku

Dodano: 10 listopada 2022

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych świętowaliśmy dziś 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
 
11 listopada 1918 roku w Compiègne (Francja) został podpisany rozejm na mocy którego zakończono pierwszą wojnę światową. To ważne wydarzenie w skali światowej zbiegło się z tym, że na ziemiach polskich Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk. Po 123 latach zaborów Polska odzyskiwała swą niezawisłość. Proces odzyskiwania niepodległości był oczywiście bardziej złożony, ale 11 listopada został uznany za ten najważniejszy dzień.
 
Święto obchodzono w różnych uroczystych formach aż do drugiej wojny światowej. Po wojnie komuniści znieśli je, chociaż nieoficjalnie czczono kolejne rocznice. W 1989 roku święto zostało przywrócone i od tamtej pory możemy dumnie cieszyć się z tego, że Polska jest wolna.
 
Na świetlicy szkolnej uczniowie wysłuchali wykładu historyka dr. Tomasza Nowaka z Muzeum Regionalnego w Radomsku. Dr Tomasz Nowak opowiadał młodzieży o tym, co działo się w Radomsku w czasie pierwszej wojny światowej i w jaki sposób zaborcy opuścili nasze miasto. Okazuje się, że nastąpiło to nieco wcześniej niż 11 listopada. Uczniowie mogli zobaczyć także unikalne zdjęcia sprzed ponad 100 lat.
 
Na sali gimnastycznej, po wprowadzeniu sztandaru szkoły, Dyrektor mgr Ewa Grodzicka mówiła o znaczeniu Narodowego Święta Niepodległości, wspominała wybitnych Ojców Niepodległości, dzięki którym możemy cieszyć się dziś wolnością. Warto pamiętać o Romanie Dmowskim, Józefie Piłsudskim, Ignacym Daszyńskim, Ignacym Paderewskim, Wincentym Witosie i Wojciechu Korfantym. Bez nich proces odzyskiwania suwerenności przez Polskę byłby bardzo trudny i wydłużony, a może nawet niemożliwy.
 
Następnie rozpoczął się występ z udziałem uczniów klas I LZ (klasa rehabilitacyjno-zdrowotna), 3 LM (klasa mundurowa), I TM (technik mechanik), 1 TS (technik pojazdów samochodowych) i 4 LMZp (klasa mundurowa i rehabilitacyjno-zdrowotna). Uczestnicy akademii z pewnością byli zaskoczeni, gdy ich koledzy w tak artystyczny sposób zainscenizowali fragmenty historii Polski. Pojawił się więc król Stanisław August Poniatowski, który w symboliczny sposób ściągał koronę, pojawili się zaborcy, którzy podarli mapę Polski na kawałki. Był też m.in. Józef Piłsudski – w długim prochowcu i z wąsami. Nie mogło zabraknąć śpiewu w wykonaniu zarówno dziewczyn jak i chłopców. Trzeba przyznać, że artystyczna forma i aktorska gra naszych uczniów bardzo się wszystkim podobała.
 
W przygotowanie części artystycznej zaangażowane były wychowawczynie klas, z których pochodzą uczniowie biorący udział w części artystycznej.

Zobacz zdjęcia

Uwaga!

Patronat medialny