Niewyspani, zmęczeni, ale szczęśliwi geodeci

Dodano: 5 października 2017

W środę do Radomska wrócili uczniowie klas geodezyjnych z naszej szkoły. Przez trzy dni przebywali w Górach Świętokrzyskich, gdzie odbył się rajd.

W sumie 32 uczniów z klas I, II, III oraz IV technikum geodezyjnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 bawiło się podczas trzeciej edycji rajdu, odbywającej się co roku wczesną jesienią.

Pierwszego dnia, w poniedziałek, dotarliśmy autokarem do schroniska młodzieżowego w Mąchocicach Scholasterii. Tam szybko zostawiliśmy swoje bagaże i pojechaliśmy do Kakonina. Przewodnik PTTK zapoznał nas z ludowymi opowieściami, a następnie wskazał kierunek marszu. Weszliśmy na teren Świętokrzyskiego Parku Krajobrazowego. Minęliśmy kapliczkę Św. Mikołaja, szczyt o wdzięcznej nazwie Agata i doszliśmy do najwyższego wzniesienie Gór Świętokrzyskich – Łysicy. Ma ono dokładnie 611,8 m n.p.m. Po drodze kilka osób, za namową pana przewodnika, spróbowało wody z górskiego źródełka. Smakowała wyśmienicie!

Zeszliśmy do miejscowości Święta Katarzyna, gdzie pan przewodnik oprowadził nas po dziedzińcu miejscowego klasztoru bernardynek. Obejrzeliśmy także swoisty „akt wandalizmu”- młody Stefan Żeromski podpisał się na ścianie jednej z tamtejszych kapliczek. Dziś autograf słynnego pisarza jest atrakcją turystyczną… Następnie wyruszyliśmy do schroniska, gdzie zjedliśmy obiadokolację.

We wtorek odbyły się zawody geodezyjne. Pogoda nas nie rozpieszczała, ale udało nam się zrealizować najważniejszy punkt programu. Wśród zadań był m.in. bieg na czas z przyrządami geodezyjnymi, przechodzenie pod tzw. łatą, memy tematyczne, szukanie różnic na planach terenu, a także quiz. Każda z siedmiu drużyn z zaangażowaniem, dopingiem oraz niesamowitą szybkością wykonywała wszystkie zadania. Mogliśmy dzięki temu powtórzyć sobie zagadnienia geodezyjne, pobiegać, pokrzyczeć i przede wszystkim zintegrować się.

Na wieczór zaplanowaliśmy ognisko, ale deszcz padał tak bardzo, że nie warto było nawet wychylać się ze schroniska. W naszej kuchni znaleźliśmy jednak duży garnek. Kupiliśmy kilka kilogramów kiełbasy w miejscowym sklepie i zrobiliśmy sobie pyszną ucztę. Integracja się udała, pojawiły się nawet geodezyjne piosenki, takie jak te:

Wtedy też odbyło się podsumowanie. W rywalizacji geodetów podczas III edycji rajdu zwyciężyła drużyna z poniższego zdjęcia, w składzie: Izabela Popiołek, Roksana Kowalska, Monika Krawczyk, Cezary Choma oraz Adrian Kołodziejczyk. Okazali się najlepsi spośród siedmiu zespołów!

zwyciezcy_III_rajd_geodety

W nagrodę otrzymali fajne koszulki. Każdy uczestnik otrzymał ponadto pamiątkowy dyplom oraz przypinkę. W tajnym głosowaniu uczestników wybraliśmy najsympatyczniejszą dziewczynę oraz najsympatyczniejszego chłopaka rajdu – Martę Wolską oraz Dominika Mikulca. Śpiewy, zabawy i integracja trwały do późnych godzin. Widać to było zwłaszcza w środę podczas śniadania… 🙂

Następnego dnia odwiedziliśmy jeszcze Kielce. W czwartek, już w szkole, opowieściom nie było końca. Chyba wszystkim się podobało 🙂

mgr Jarosław Chlastacz