Wycieczka od Oświęcimia

Dodano: 1 grudnia 2015

Dnia 16.11.2015 uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Oświęcimia aby zwiedzić muzeum Auschwitz Birkenau. Wycieczka miała charakter edukacyjny. Celem było poznanie zjawiska Holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.

Mówiąc o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady mamy do czynienia w zasadzie z dwoma obozami: tzw. Auschwitz I, powstałym już w roku 1940 jako to obóz koncentracyjny oraz drugi obóz, tzw. Auschwitz II – Birkenau, nierozerwalnie związany z przejmującą tragedią Holocaustu – „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Auchwitz stał się symbolem terroru i okrucieństwa.  Ginęli tu ludzie w niewyobrażalnych mękach , w bólu, poniżeniu, spotęgowanym widokiem umierających w udręczeniu bliskich.

,,Arbeit macht frei” („Praca czyni wolnym „) napis, który uczniowie zobaczyli na bramie, miał ,,motywować” ludzi do pracy, lecz jak się okazało, od samego początku było to hasło w pełni cyniczne i szydercze. Więzieni obywatele wszystkich narodowości, poddawani totalnemu wyniszczeniu przez niewolniczą pracę, medyczne pseudoeksperymenty, terror fizyczny i psychiczny, nie mieli szans przeżycia. Nieodpowiednia ilość jedzenia skutkowała wycieńczeniem, licznymi chorobami i zakażeniami.

Auschwitz można nazwać „fabryką śmierci”. Był miejscem zagłady ponad miliona niewinnych osób. Jak podają źródła historyczne, Niemcy zabili tam ok 1,1 mln Żydów, 150 tys Polaków, 23 tys Romów i 30 tys obywateli innych narodowości. Uczniowie zobaczyli w jak nieludzkich warunkach,dane było mieszkać ofiarom. Były to drewniane i murowane baraki przepełnione ludźmi, gdzie panował mróz,szerzyły się zarazki i choroby.

Z opowiadań przewodników uczniowie dowiedzieli się o selekcji ludzi przywożonych w transportach,o rozstrzeliwaniu , o masowej śmieci w wyniku zatrucia cyklonem B w specjalnych komorach gazowych, o wielu eksperymentach przeprowadzanych na ludziach. Na wystawach, które zobaczyli w barakach, znalazły się liczne zdjęcia więźniów, stare pasiaki, grzebienie, garnki,buty okulary,stos walizek czy nawet tony włosów zabitych.

Jak twierdzą uczniowie wycieczka „dała do myślenia”.

Patrycja Rydz

Zobacz zdjęcia na Facebooku

Uwaga!

Patronat medialny