technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Unijne trendy energetyczne zmierzają do zastąpienia tradycyjnych źródeł energii (np. węgla) tak zwaną „zieloną energią” – czerpaną ze słońca, wody, gruntu i wiatru. Obecnie coraz częściej widzimy w naszym otoczeniu Instalacje fotowoltaiczne, solarne, pompy ciepła, a także budzące podziw turbiny wiatrowe. Wybór naszego kierunku to gwarancja zdobycia umiejętności w doborze urządzeń i projektowaniu instalacji zasilanych z odnawialnych źródeł energii. To pewna praca związana z montażem instalacji, późniejszym ich serwisowaniem i naprawą. Osoby lubiące spędzać czas przed komputerem mogą współtworzyć inteligentne domy z ograniczeniem emisji zanieczyszczeń powietrza.

Kwalifikacje zawodowe jakie uczeń zdobywa w trakcie nauki:
K1 – Montaż urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
K2 – Eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej zajmuje się:
– organizowaniem i wykonywaniem prac związanych z montażem instalacji systemów energetyki odnawialnej
– kontrolowaniem pracy urządzeń i instalacji systemów energetyki odnawialnej
– montażem i demontażem urządzeń do pozyskiwania energii odnawialnej
– wykonywaniem konserwacji oraz napraw urządzeń i instalacji systemów energetyki odnawialnej

Ile mamy miejsc: 32

Przykładowe przedmioty specjalistyczne realizowane podczas nauki:
organizacja i nadzór procesów produkcji, pracownia eksploatacji, konserwacji i naprawy, pracownia projektowania procesów produkcji

Przedmioty uwzględniane w procesie rekrutacji:
język polski, język obcy, matematyka, fizyka

Języki obce: język angielski, język niemiecki

Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka

Organizujemy dla naszych uczniów:
– wymiany międzynarodowe
– praktyki krajowe i zagraniczne
– uczniowie uczestniczą w konkursach i olimpiadach oraz targach branżowych

Możliwości studiowania po technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej to m.in. wyższe uczelnie techniczne.

Perspektywy zatrudnienia:
– firmy montujące i sprzedające kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne i pompy ciepła
– pracownicy firm konsultingowych i doradczych na terenie całego kraju
– zakłady produkujące instalacje energetyki odnawialnej
– stanowiska w urzędach związane z branżą energetyki odnawialnej
– projektanci instalacji OZE
– prowadzenie samodzielnej działalności usługowej.

Zmieniający się świat, postęp i nowoczesne technologie, konieczność ochrony środowiska naturalnego a także niezależność energetyczna Państwa, to cele przyświecające utworzeniu i kształceniu w zakresie odnawialnych zasobów i źródeł energii w Technikum Mechaniczno- Budowlanym.

TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ TO ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ, DAJĄCY DUŻE PERSPEKTYWY ORAZ MOŻLIWOŚCI NA RYNKU PRACY, BOWIEM ŁĄCZY ON ZE SOBĄ WIELE DZIEDZIN GOSPODARKI.

Najpiękniejsze jest to co naturalne. Uczymy się cenić naturę oraz korzystać z jej niewyczerpalnych źródeł. Dajemy możliwość praktycznego wykorzystanie umiejętności oraz zdobycia kwalifikacji do:
– montażu urządzeń energetyki odnawialnej, tj. pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne,
– montażu pieców na biomasę,
– oceny właściwej eksploatacji i konserwacji systemów i urządzeń OŹE.

Podczas cyklu nauczania zapoznajemy z obowiązującymi przepisami w zakresie projektowania, realizacji i użytkowania systemów i urządzeń OŹE. Umożliwiamy pracę i ćwiczenia laboratoryjne oraz wykorzystanie programów komputerowych w nauczanym zakresie.