Nasi uczniowie na obozie survivalowym

Dodano: 27 września 2014

Gdy słyszysz słowo „survival”, niech Ci się ono kojarzy z lasem, małym namiocikiem, rzeczułką płynącą w dolince, z wypoczynkiem w toczeniu przyrody; ale pomyśl też o zmaganiach z deszczem, o trudnej sztuce rozpalenia ognia bez zapałek, o wspinaniu się pod górę po stromym, gliniastym zboczu, o pokonywaniu rzeczułki w bród, o dzikach podchodzących nocą pod obozowisko, o roju wściekłych szerszeni…

Survival, to rodzaj aktywności człowieka skierowany na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych i właśnie takiej sztuki przetrwania uczyli się wybrani uczniowie II klas mundurowych i technicznych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku podczas pierwszego obozu survivalowego w którym uczestniczyli od 19-21 września 2014 roku. Obóz był zorganizowany przy współpracy Fundacji W zajemnej Pomocy Alternatywa prowadzonej przez pana Marka Kotlickiego . Nauczycielami byli profesjonalni instruktorzy surwiwalu . Już na samym początku było zaskoczenie , bo po wejściu do autokaru młodzieży zasłonięto oczy. Na miejscu uczniowie musieli znaleźć sobie namioty i postarać się o gałęzie na ognisko … Nauczyliśmy się rozpalać ogień bez użycia zapałek mówi Ania Siewior. Dużą atrakcją była wspinaczka na linach, jednak żeby wziąć w niej udział trzeba było wykazać się ogromną siłą i odwagą . Mieliśmy podział obowiązków , kiedy jedna grupa zbierała drewno na ognisko, druga przygotowywała posiłki mówi Zuzanna Moskwa . Ciekawym doświadczeniem sprawdzającym naszą odwagę i umiejętności radzenia sobie z dziką naturą była wyprawa nocą w głąb lasu mówią uczestnicy obozu. Naszych odważnych uczniów nie oszczędziła również aura w nocy z soboty na niedzielę zaczął padać deszcz i wszystko przemokło namioty , ubrania , gałęzie na ognisko . Trochę zmarznięci i przemoczeni ale za to zżyci wspólnymi doświadczeniami i szczęśliwi wracali do domów . Za rok pojedziemy znowu mówili zgodnie. Ta forma odpoczynku i rekreacji bardzo spodobała się naszej młodzieży.

survival1
survival2