Nasi uczniowie na spotkaniu o budżecie obywatelskim

Dodano: 23 września 2014

W piątek 19 września  uczniowie KMS  uczestniczyli w spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej  dotyczącym  inicjatywy  budżetu obywatelskiego. Cel spotkania to przede wszystkim ukazanie zalet tego typu przedsięwzięcia, a przekonywali o tym radni miasta Łódź , gdzie pomysł jest już realizowany.Budżet obywatelski to nic innego jak możliwość mieszkańców Radomska   decydowania o tym jak rozdysponować 1 % budżetu  na potrzeby mieszkańców. Radni z Łodzi z Urszulą Niziołek – Janiak na czele przedstawili jak pomysł był realizowany w ich mieście, natomiast obecni na spotkaniu  zadawali szereg pytań  dotyczących min. organizacji,  aspektów prawnych   czy kwestii finansowych inicjatywy.Nasi uczniowie  pytali min.  jakie  najczęściej  pojawiają się  pomysły na projekty wśród  łodzian  i czy  wśród zgłaszających   pomysły dominuje młodzież czy też  bardziej doświadczona społeczność miasta. Okazuje się , że  nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie . Wszystko zależy od dzielnicy. Jeśli w danym rejonie brakuje placów zabaw  to mieszkańcy  dążą do tego typu projektu. Jeśli natomiast istnieje problem  dotyczący braku przedszkoli , mieszkańcy mogą napisać projekt o budowę przedszkola. Łódzcy radni podkreślili, że pomysły wcale nie muszą być   wygórowane. Podali m.in. przykład pomysłu polegającego na zakupie kosza na śmieci, czy też pianina dla jednej z podległych miastu instytucji.Dla uczniów ZSP nr 1  było to ciekawe doświadczenie , a sama idea budżetu partycypacyjnego interesująca chociażby ze względu na to, że możliwość decydowania o budżecie mogą mieć już 16 -latkowie.

mgr Anna Pichit
mgr Renata Koniarska