Przed naszą szkołę dotarła wiosna!

Dodano: 17 marca 2022

Od kilku dni na skwerku przed naszą szkołą można zauważyć różnokolorowe kwitnące krokusy. To efekt nasadzeń, które zrobiliśmy w listopadzie ubiegłego roku. Krokusy wyglądają pięknie i są ciekawą ozdobą naszej szkoły.

Wrażenie estetyczne to jednak nie wszystko. Włączyliśmy się w projekt „Krokus 2021/2022”. Jest to ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. Żółte krokusy upamiętniają 1,5 mln dzieci narodowości żydowskiej i innych narodowości zamordowanych w czasach Holokaustu. Kolor żółty przypomina nam o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów. Kwiaty te przypominają nam o WSZYSTKICH zmarłych dzieciach. Naziści zamordowali setki tysięcy dzieci, ale wiele dzieci przeżyło Holokaust. Obecnie osoby, które przeżyły, są przeważnie dziadkami i babciami. Przekazują swoje opowieści swoim dzieciom i wnukom. Tych opowieści nie wolno zapomnieć. Musimy je opowiadać młodszym pokoleniom. Te piękne kwiaty przypominają nam także o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo, a my możemy mieć nadzieję, że nadejdą czasy lepsze od tych, które przeminęły. Warto o tym pamiętać w kontekście wojny toczącej się na Ukrainie – tam też niestety giną dzieci! Kwiaty przypominają nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata i mieć nadzieję na lepszą przyszłość. Cebulki krokusów zebrali uczniowie z naszej szkoły, 100 cebulek przekazało nam Żydowskie Muzeum Galicja. W sadzenie krokusów zaangażowani byli uczniowie z klasy III LMZP – grupa zdrowotna.