Przedwakacyjny artykuł uczniów klasy I LZ

Dodano: 9 czerwca 2019

Zbliżają się wakacje, czyli najcieplejszy okres w roku wyczekiwany przez uczniów. Słoneczne dni i ciepłe wieczory łączą się ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, wyjazdami i spotkaniami z przyjaciółmi.

Pamiętajmy jednak aby zadbać o bezpieczeństwo zarówno nasze jak i innych. Wybierając się na przejażdżkę rowerem lub wypad na rolki z przyjaciółmi, należy zabrać ze sobą odblaski oraz stosować się do przepisów panujących na drodze. Niezapominajmy także o ochronie głowy. Warto zabrać ze sobą kapelusz lub czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Uchroni was to od przegrzania lub nawet udaru słonecznego.

Bardzo ważne jest aby nie prowadzić samochodu po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Może to zaszkodzić nie tylko nam ale i także innym uczestnikom ruchu. Należy kąpać się tylko w miejscach dozwolonych i strzeżonych. Nie wolno skakać do wód, których nie znamy. Grozi to kalectwem na całe życie!

Jak wiadomo, wakacje to czas idealny do opalania. Najlepszą porą dnia do tego jest popołudnie od godziny 16 lub rano do godziny 11. Unikajmy opalania w godzinach południa, ponieważ wtedy jest największa dawka promieniowania UV. Pamiętajmy o smarowania się kremami z filtrem UV. Nie zrobienie tego skutkuje nieprzyjemnymi i bolesnymi poparzeniami skóry. Może przyczynić się również do rozwoju czerniaka lub raka skóry. A przecież nikt z nas nie chce być chory. Taka niewielka czynność,a chroni nas od tego. Powinniśmy nie żałować ilości nakładanego specyfiku. Zbyt cienka warstwa kremu nie chroni nas przed promieniami UV.

Gdy żar leje się z nieba, nie trudno o odwodnienie. Dzienna dawka spożywania napojów took. 1.5L do 2L. W takie dni nie chce nam się jeść tłustych i gorących dań. Zamiast zupy możemy zjeść chłodnik. Na ,, drugie danie” dobrym pomysłem jest zrobienie naleśników lub potrawy z warzywami. Latem chętniej sięgamy po owoce. Są one łatwo dostępne i urozmaicają nasz jadłospis. Własnoręcznie przyrządzone koktajle ze świeżych owoców, nie tylko są przepyszne ale także dostarczają nam mnóstwo witamin.

Wybierając się do lasu należy zadbać o odpowiednią ochronę przed kleszczami. Należy zakładać długie spodnie, bluzkę z długim rękawem lub bluzę i oczywiście czapkę z daszkiem, kapelusz albo chustkę. W razie ugryzienia, niezwłocznie trzeba go usunąć i podać antybiotyk. Nie wykonanie tego może skutkować rozwojem boreliozy.

Nie zapomnijcie o swoich pupilach. Psy czy koty również odczuwają upały. Wystawianie ich w samo słońce jest dla nich męczarnią. Zapewnienie im schronienia lub miejsca,w którym jest cień przyniesie im ulgę. Na pewno wam się za to odwdzięczą!

Życzymy miłych wakacji. Mamy nadzieję, że we wrześniu spotkamy się wszyscy cali i zdrowi,z pozytywnymi wspomnieniami,wypoczęci oraz z energią do nauki!

Uczniowie klasy I LZ